Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Despre Contractul de inchiriere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Despre Contractul de inchiriere

Buna ziua,
Un contract de inchiriere pentru un apartament nu este valabil decat daca este inregistrat la finante ?
Daca este inregistrat la finante, ma gandesc ca acel contract "apare" undeva... dar unde anume sa caut? In extrasul de carte funciara m-am gandit ca apare ...dar in cartea funciara a apartamentului la punctul c) partea III (Foaie de sarcini) apare :NU SUNT.

asta inseamna ca apartamentul nu are nici o promisiune de vanzare cumparare sau nu exista contract de inchiriere asupra lui ...

Voi ce ma sfatuiti unde sa aflu exact .
Contractul de inchiriere se inregistreaza la financiar. Numai acolo apare.
Pentru contractul de locatiune, conform prevederilor legale, se face inscriere de mentiune in CF asupra existentei lui doar in cazul in care perioada de inchiriere este mai mare de 3 ani;evident ca ar trebui sa fie inregistrat la finante orice contract de locatiune(fiind considerat o sursa de venit)-fructe civile.in caz contrar, se inclina balanta spre tenta penala(evaziune)