Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru rovinieta - noiembrie 2010
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru rovinieta - noiembrie 2010

Astazi am primit un proces verbal de constatare a contraventiei:

Intocmit la data de 14.04.2011, ora 09:55, locul B-dul Iuliu Maniu, nr401A, sect. 6, Bucuresti....

Am constatat ca, la data de 18.11.2010, ora 06:57, locul ... vehicolul categoria B, cu numarul de inmatriculare XY, apartinand d-lui X, a circulat fara a detine rovinieta valabila. Proba se face cu foto: XY...

Deci pe scurt, s-a constatat ca in noiembrie 2010 am circulat fara rovinieta. Masina a fost inmatriculata chiar in noiembrie, cu cateva zile inainte de 18.11, dar nu imi amintesc sa fi circulat fara rovinieta (inca nu am gasit chitanta).

In ce conditii pot contesta acest proces verbal? Mi se pare un pic aiurea sa primesc asa ceva dupa 5 luni!!

Nu cred ca aveti sanse de izbanda! Daca intarzia cu inca o luna cel putin, era altceva.....
Procesul verbal se poate incheia in termen de 6 luni de la data constatarii faptei care constituie contraventie (deci e incheiat inlauntrul termenului de prescriptie) si trebuie comunicat in termen de o luna de la data incheierii.
Daca aveti rovinieta valabila pentru auto X la 18.11.2010 atunci aveti sanse de reusita.
Deci mai mult de 90 de zile intarziere ii considerata o "intarziere prea mica"? Dar daca noi am intarzia cu 90 de zile cu plata taxelor? Ar fi tot o intarziere prea mica pt. aplicarea penalitatilor? :)
justicemn a scris:

Procesul verbal se poate incheia in termen de 6 luni de la data constatarii faptei care constituie contraventie (deci e incheiat inlauntrul termenului de prescriptie) si trebuie comunicat in termen de o luna de la data incheierii.
Daca aveti rovinieta valabila pentru auto X la 18.11.2010 atunci aveti sanse de reusita.

Chitanta de cumparare a rovinietei ar fi suficienta? Nu imi amintesc exact, dar s-ar putea sa fi pastrat aceasi rovinieta care am avut-o si inainte de inmatricularea masinii in Romania, rovinieta era valabila doar pentru numerele vechi?!
ipi, utilizator
ipi a scris:
Deci mai mult de 90 de zile intarziere ii considerata o "intarziere prea mica"? Dar daca noi am intarzia cu 90 de zile cu plata taxelor? Ar fi tot o intarziere prea mica pt. aplicarea penalitatilor? :)

Intrebarile sunt retorice? :)

Plata taxelor nu este reglementata prin OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor. Potrivit art. 13, alin. (1) din acest act normativ, "aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei". Sanctiunea se aplica prin incheierea procesului verbal de contraventie.