avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru rovinieta - noiembrie 2010
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru rovinieta - noiembrie 2010

Astazi am primit un proces verbal de constatare a contraventiei:

Intocmit la data de 14.04.2011, ora 09:55, locul B-dul Iuliu Maniu, nr401A, sect. 6, Bucuresti....

Am constatat ca, la data de 18.11.2010, ora 06:57, locul ... vehicolul categoria B, cu numarul de inmatriculare XY, apartinand d-lui X, a circulat fara a detine rovinieta valabila. Proba se face cu foto: XY...

Deci pe scurt, s-a constatat ca in noiembrie 2010 am circulat fara rovinieta. Masina a fost inmatriculata chiar in noiembrie, cu cateva zile inainte de 18.11, dar nu imi amintesc sa fi circulat fara rovinieta (inca nu am gasit chitanta).

In ce conditii pot contesta acest proces verbal? Mi se pare un pic aiurea sa primesc asa ceva dupa 5 luni!!

Cel mai recent răspuns: ipi , utilizator 12:44, 20 Aprilie 2011
Nu cred ca aveti sanse de izbanda! Daca intarzia cu inca o luna cel putin, era altceva.....
Procesul verbal se poate incheia in termen de 6 luni de la data constatarii faptei care constituie contraventie (deci e incheiat inlauntrul termenului de prescriptie) si trebuie comunicat in termen de o luna de la data incheierii.
Daca aveti rovinieta valabila pentru auto X la 18.11.2010 atunci aveti sanse de reusita.
Deci mai mult de 90 de zile intarziere ii considerata o "intarziere prea mica"? Dar daca noi am intarzia cu 90 de zile cu plata taxelor? Ar fi tot o intarziere prea mica pt. aplicarea penalitatilor? :)
justicemn a scris:

Procesul verbal se poate incheia in termen de 6 luni de la data constatarii faptei care constituie contraventie (deci e incheiat inlauntrul termenului de prescriptie) si trebuie comunicat in termen de o luna de la data incheierii.
Daca aveti rovinieta valabila pentru auto X la 18.11.2010 atunci aveti sanse de reusita.


Chitanta de cumparare a rovinietei ar fi suficienta? Nu imi amintesc exact, dar s-ar putea sa fi pastrat aceasi rovinieta care am avut-o si inainte de inmatricularea masinii in Romania, rovinieta era valabila doar pentru numerele vechi?!
Ultima modificare: Marți, 19 Aprilie 2011
ipi, utilizator
ipi a scris:
Deci mai mult de 90 de zile intarziere ii considerata o "intarziere prea mica"? Dar daca noi am intarzia cu 90 de zile cu plata taxelor? Ar fi tot o intarziere prea mica pt. aplicarea penalitatilor? :)

Intrebarile sunt retorice? :)

Plata taxelor nu este reglementata prin OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor. Potrivit art. 13, alin. (1) din acest act normativ, "aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei". Sanctiunea se aplica prin incheierea procesului verbal de contraventie.

Alte discuții în legătură

Proces verbal de contraventie - rovinieta peugeot peugeot Buna seara, va retin si eu cu situatia mea : in data de 31.10.2010 am fost \"prins de cititoarele de roviniete in Calugareni-Giurgiu. In data de 31.03.2011 imi ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. astăzi am observat ca am uitat sa plătesc rovinieta ... dany2605 dany2605 Bună ziua. Astăzi am observat ca am uitat sa plătesc rovinieta din Martie 2022... Nu mi a venit nici o amenda acasa Am citit ca dacă nu primesc nimic ... (vezi toată discuția)
Contestatie rovinieta valisox valisox pe scurt, am cumparat o masina pe data de 1 iunie care nu avea rovinieta. dupa semnarea contractului de vanzare cumparare am plecat spre primul petrom si am ... (vezi toată discuția)