Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incadrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incadrare

am un nou angajat care a muncit o viatza ca tehnician (devize), dar in C.O.R. nu exista decat operator devize. As vrea sa-l incadrez tot ca tehnician, ca operator devize suna asha c ao retrogradare. vreo solutie are careva?
in cor se gasesc urmatoarele:
Calculator devize - 343301
(Grupa majora 3 - tehnicieni, maistri si asimilati, Subgrupa majora 34, Grupa minora 343, Grupa de baza 3433), Nivelul de instruire: 3 (studii medii sau postliceale)

Operator devize - 412203
(Subgrupa majora 41, Grupa minora 412, Grupa de baza 4122), Nivelul de instruire: 2 (studii medii)

angajatul dvs lucrand ca tehician toata viata, dupa cum spuneti, puteti alege prima varianta "calculator devize" pentru ca face parte din grupa tehnicieni - maisti - asimilati

si pot eu sa-i trec in contractul de munca functia: tehnician, cod C.O.R. - 343301? el in carnetul de munca are trecut la functie: tehnician.
Vioreld, utilizator
da, cei de la ITM accepta si asa.
ok. merci mult nikol.
Cautati in M.Of. I nr.314/22.04.2008, unde gasiti versiunea actualizata a COR, grupa minora 319, poate gasiti ceva.
Ar mai fi si 311526 - tehnician documentatie studii.
Si acum... de ce vrea (sau vreti) neaparat tehnician? Are asa importanta?
Daca ii ziceti calculator devize si ii dati sarcini scrise de tehnician...? Conteaza cum te numesti sau ce faci?