avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incadrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incadrare

am un nou angajat care a muncit o viatza ca tehnician (devize), dar in C.O.R. nu exista decat operator devize. As vrea sa-l incadrez tot ca tehnician, ca operator devize suna asha c ao retrogradare. vreo solutie are careva?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:16, 25 Iunie 2008
in cor se gasesc urmatoarele:
Calculator devize - 343301
(Grupa majora 3 - tehnicieni, maistri si asimilati, Subgrupa majora 34, Grupa minora 343, Grupa de baza 3433), Nivelul de instruire: 3 (studii medii sau postliceale)

Operator devize - 412203
(Subgrupa majora 41, Grupa minora 412, Grupa de baza 4122), Nivelul de instruire: 2 (studii medii)

angajatul dvs lucrand ca tehician toata viata, dupa cum spuneti, puteti alege prima varianta "calculator devize" pentru ca face parte din grupa tehnicieni - maisti - asimilati

si pot eu sa-i trec in contractul de munca functia: tehnician, cod C.O.R. - 343301? el in carnetul de munca are trecut la functie: tehnician.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Iunie 2008
Vioreld, utilizator
da, cei de la ITM accepta si asa.
ok. merci mult nikol.
Cautati in M.Of. I nr.314/22.04.2008, unde gasiti versiunea actualizata a COR, grupa minora 319, poate gasiti ceva.
Ar mai fi si 311526 - tehnician documentatie studii.
Si acum... de ce vrea (sau vreti) neaparat tehnician? Are asa importanta?
Daca ii ziceti calculator devize si ii dati sarcini scrise de tehnician...? Conteaza cum te numesti sau ce faci?

Alte discuții în legătură

Cum obtin specializare in turism si alimentatie publica? private private buna. eu am diploma de licenta 3 ani rom engleza. n am prins post in inv pe specializarea mea. insa am fost un an suplinit. necalificat pe maistru instructor ... (vezi toată discuția)
Salarii maricaalina maricaalina care este salariu de debutant al unui grefier cu studii superioare juridice? (vezi toată discuția)
Salariu inspector protectia muncii Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Care este salariul minim pentru un Inspector protectia muncii cu studii postliceale? (vezi toată discuția)