Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu Inspector protectia muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu Inspector protectia muncii

Care este salariul minim pentru un Inspector protectia muncii cu studii postliceale?
Salariul minim este de 600 lei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Codul C.O.R. pentru inspector protectia muncii este 241204.
Deci, pentru ocuparea postului sunt necesare studii superioare.

Legat de nivelul salariului in functie de nivelul studiilor care se cer pentru ocuparea unei functii,
puteti consulta link-ul

[ link extern ]

Legat de consecinta neindeplinirii studiilor necesare ocuparii unei functii, puteti consulta link-ul

Deci pentru functia de inspector protectia muncii care necesita studii superioare salariul minim este de 1000 lei.
O persona cu studii postliceale nu poate ocupa aceasta functie.

[ link extern ]

Ana Cioriciu Stefanescu, Consilier juridic
deci din toate acestea rezulta ca salariul minim pentru inspector protectia muncii ar fi de 1000 lei, intrucat postul necesita studii superioare.
Nivelurile de pregătire în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, necesare pentru dobândirea capacităţilor
şi aptitudinilor corespunzătoare efectuării activităţilor de prevenire şi protecţie, sunt următoarele:
a) nivel de bază;
b) nivel mediu;
c) nivel superior.

Cerinţele minime de pregătire în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă corespunzătoare nivelului de
bază sunt:
a) studii în învăţământul liceal filiera teoretică în profil real sau filiera tehnologică în profil tehnic;
b) curs în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, cu conţinut minim conform celui prevăzut în anexa nr. 6 lit. A din Normele de aplicare a Legii nr.319/2006, cu o durată de cel puţin 40 de ore.

Cerinţele minime de pregătire în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă corespunzătoare nivelului mediu
sunt:
a) studii în învăţământul postliceal în profil tehnic;
b) curs în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, cu conţinut minim conform celui prevăzut în anexa nr. 6 lit. B din Normele de aplicare a Legii nr.319/2006, cu o durată de cel puţin 80 de ore.

Cerinţele minime de pregătire în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă corespunzătoare nivelului
superior sunt:
a) studii superioare tehnice;
b) curs în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, cu conţinut minim conform celui prevăzut în anexa nr. 6 lit. B din Normele de aplicare a Legii nr.319/2006, cu o durată de cel puţin 80 de ore;
c) curs postuniversitar de evaluare a riscurilor cu o durată de cel puţin 180 de ore.

Deci, salariul minim pentru inspector protectia muncii este in functie de studiile pe care le are persoana respectiva.
Pentru activitatile specifice protectiei muncii, persoanele care nu au studii superioare, se pot incadra in functiile din Grupa majora 3 a COR (Tehnicieni, maiştri şi asimilaţi ):

- 315206 tehnician protectia muncii
- 315207 tehnician conditii de munca si securitate
- 315219 inspector in domeniul securitatii si sanatatii in munca
Codurile din grupa 3 permit studii de nivel inferior celor superioare.

Trebuie gasita o cale prin care sa se respecte si COR si legislatia care face referire la diferite niveluri de calificare.
Adevarul ca e cam greu sa se coreleze si COR si legile si mai ales realitatea #-o

Lucrurile sunt si mai "amuzante" cand vine vorba de cei care lucreaza in resurse umane - de la cel mai jos si pana la cel mai inalt nivel. Dar asta priveste o alta discutie. Cand voi avea timp, voi scrie...Ar fi un subiect foarte interesant cred - daca e reliefat cum trebuie.:)
Ana Cioriciu Stefanescu, Consilier juridic