Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA facturi necontabilizare si declarate
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

facturi necontabilizare si declarate

Buna ziua.am si eu o intrebare.Daca am achizitionat marfa din spatiul UE si nu le-am contabilizat si nici declarat in declaratia 390 . Cand am control de fond sunt gasite aceste facturi la furnizorul din UE si firma care le-a achizitionat nu le are declarate si contabilizate ce masuri se poate l-ua controlul ?va multumesc

daca s-a produs un prejudiciu statului, atunci este infractiune de evaziune fiscala.
in primul rand amenda, 2% din valoarea marfurilor nedeclarate.
in al doilea rand tva de plata catre bugetul de stat.
in al treilea rand sesizare penala pentru evaziune fiscala.
in al patrulea rand masuri asiguratorii pe bunurile si veniturile societatii.
unde pot gasi aceste masuri?in codul fiscal?unde?

cod de procedura fiscala, codul fiscal, legea nr. 241/2005
Daca aveti deja un control va recomand sa angajati un avocat specializat in penal economic. Actele controlului fiscal si declaratiile dvs ce vor fi date se vor regasi in probatoriul urmaririi penale si va fi greu sa corectati erorile de aparare ce pot apare in aceasta faza incipienta.