avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Procedura TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Procedura TVA

Buna ziua
Lucrez la o firma privata care are un contract pentru acordarea unei finantari nerambursabile , pe programul POS CCE , la care TVA este socotit cheltuiala eligibila.
Intentionam sa achizitionam un utilaj dintr-un stat membru UE.
Furnizorul este platitor de TVA
La randul nostru suntem platitori de TVA si pregatim documentele pentru a obtine codul ROI.
Va rog sa-mi spuneti , daca se poate , pas cu pas ce am de facut in aceasta situatie . Factura de la furnizor va avea sau nu TVA? Eu cum o inscriu ? Stiu ca se face declaratia 390 daca este cu TVA , dar pana acolo ? Ma puteti ajuta si cu o monografie ?
Cu multumiri anticipate pentru timpul acordat.
Cel mai recent răspuns: rat maria , utilizator 12:24, 27 Martie 2014
Nu are tva factura daca ambii parteneri au coduri valide vies
cumparare utilaj 2xx- 401
taxarea inversa : 4426-4427 ( 24 %)
se depune D 390 . In D 300 se trec sumele la achizitii intracomunitare( baza pe col 1 si tva ul pe col 2 atat la dedus cat si la colectat).
Dat fiind ca faceti taxare inversa nu implica cu nimic ca TVA-ul este socotit cheltuiala eligibila.
Va multumesc .Mai am totusi o nelamurire .
taxarea inversa : 4426-4427 ( 24 %) .La ce aplic 24 % ? Calculez 24 % la valoarea achizitiei ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva achizitie intracomunitara vioop vioop Un platitor de tva face o achizitie din Spania pentru un dispozitiv . Cum va primi factura stiind ca furnizorul este platitor de tva? El este obligat sa ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara autoturism second-hand simina_anca simina_anca O societate comerciala(platitoare de TVA si inregistrata in registrul operatorilor intracomunitari) doreste sa achizitioneze un autoturism second-hand din ... (vezi toată discuția)
Conditii achizitionari din afara tarii marcucarolina marcucarolina Buna seara, Imi spune-ti si mie va rog frumos daca cumpar mobila din POLONIA ce trebuie sa fac din punct de vedere declarativ pentru o firma platitoare de ... (vezi toată discuția)