Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Procedura TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Procedura TVA

Buna ziua
Lucrez la o firma privata care are un contract pentru acordarea unei finantari nerambursabile , pe programul POS CCE , la care TVA este socotit cheltuiala eligibila.
Intentionam sa achizitionam un utilaj dintr-un stat membru UE.
Furnizorul este platitor de TVA
La randul nostru suntem platitori de TVA si pregatim documentele pentru a obtine codul ROI.
Va rog sa-mi spuneti , daca se poate , pas cu pas ce am de facut in aceasta situatie . Factura de la furnizor va avea sau nu TVA? Eu cum o inscriu ? Stiu ca se face declaratia 390 daca este cu TVA , dar pana acolo ? Ma puteti ajuta si cu o monografie ?
Cu multumiri anticipate pentru timpul acordat.
Nu are tva factura daca ambii parteneri au coduri valide vies
cumparare utilaj 2xx- 401
taxarea inversa : 4426-4427 ( 24 %)
se depune D 390 . In D 300 se trec sumele la achizitii intracomunitare( baza pe col 1 si tva ul pe col 2 atat la dedus cat si la colectat).
Dat fiind ca faceti taxare inversa nu implica cu nimic ca TVA-ul este socotit cheltuiala eligibila.
Va multumesc .Mai am totusi o nelamurire .
taxarea inversa : 4426-4427 ( 24 %) .La ce aplic 24 % ? Calculez 24 % la valoarea achizitiei ?