Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... p. f. autorizata poate angaja?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

p. f. autorizata poate angaja?

va rog sa ma ajutati cu raspuns daca o persoana fizica autorizata are voie sa angajeze si alte persoane care sa ii desfasoare activitati
multumesc
Nu poate. Schimbati forma juridica in intrprindere individuala si veti putea angaja alte persoane.
conform OUG 44/2008 PFA nu are personalitate juridica si s a oferit posiblitatea sa aiba salariati dar ca Inteprindere individuala , mergeti la onrc si din PFA ve ti fi I.I. dar tot titular veti fi si veti desfasura activitati independente comerciale.
costicamacovei a scris:

va rog sa ma ajutati cu raspuns daca o persoana fizica autorizata are voie sa angajeze si alte persoane care sa ii desfasoare activitati
multumesc

Potrivit art.17 alin.1 din OUG nr.44/2008, PFA nu poate angaja cu contract de munca terte persoane pentru desfasurarea activitatii pentru care a fost autorizata ... per a contrario, PFA poate angaja cu contract de munca terte persoane pentru desfasurarea activitatii pentru care nu a fost autorizata.
multumesc
@CosticaMacovei, Intre timp s-a schimbat oug 44/2008 si un PFA poate avea angajati!