Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj?

buna ziua,as vrea sa stiu daca beneficiez de somaj in urmatoarea situatie:am lucrat 6 ani,dupa aceea 7ani am fost plecat din tara,nu am beneficiat niciodata de somaj aici in tara,acum, am un contract de 1 an ca agent cu o firma de asigurari(venituri din comisioane)
va multumesc
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs.;
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni cotizate la somaj.

2. Nu ati precizat ce fel de contract aveti. Daca nu este CIM nu veti beneficia de indemnizatie de somaj.

3. Din Legea 76/2002:
Art. 16. - Beneficiari ai prevederilor prezentei legi sunt persoanele în cãutarea unui loc de muncã, aflate în una dintre urmãtoarele situaţii:
a) au devenit şomeri în sensul prevederilor art. 5 pct. IV lit c);
b) nu au putut ocupa loc de munca dupa absolvirea unei institutii de invatamant;.
c) ocupã un loc de muncã şi, din diferite motive, doresc schimbarea acestuia;
d) au obţinut statutul de refugiat sau altã formã de protecţie internaţionalã, conform legii;
e) cetãţeni strãini sau apatrizi care au fost încadraţi în muncã sau au realizat venituri în România, conform legii;
f) nu au putut ocupa loc de muncã dupã repatriere sau dupã eliberarea din detenţie.

Art. 17.
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevãzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot gãsi în una dintre urmãtoarele situaţii:
a) le-au încetat raporturile de muncã din motive neimputabile lor;
b) le-au încetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;
c) le-a încetat mandatul pentru care au fost numiţi sau aleşi, dacã anterior nu au fost încadraţi în muncã sau dacã reluarea activitãţii nu mai este posibilã din cauza încetãrii definitive a activitãţii angajatorului;
d) a expirat durata pentru care militarii au fost angajaţi pe bazã de contract sau li s-a desfãcut contractul din motive neimputabile lor;
e) le-a încetat raportul de muncã în calitate de membru cooperator, din motive neimputabile lor;
f) au încheiat contract de asigurare pentru şomaj şi nu realizeazã venituri sau realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
g) au încetat activitatea ca urmare a pensionãrii pentru invaliditate şi care, ulterior, au redobândit capacitatea de muncã şi nu au reuşit sã se încadreze în muncã;
h) le-au încetat raporturile de muncã sau de serviciu din motive neimputabile lor, în perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;
i) Abrogata.
j) reintegrarea în muncã, dispusã prin hotãrâre judecãtoreascã definitivã, nu mai este posibilã la unitãţile la care au fost încadrate în muncã anterior, din cauza încetãrii definitive a activitãţii, sau la unitãţile care au preluat patrimoniul acestora;
k) le-a încetat activitatea desfãşuratã exclusiv pe baza convenţiei civile.
tot n-am inteles daca pot beneficia dupa o perioada 7 ani ,de la incetarea activitatii mele;
va multumesc
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie numai sa aveti 12 luni lucrate cu CIM in ultimele 24 de luni.
2. Perioada lucrata inainte de cei 7 ani in care ati fost plecat in strainatate va ajuta doar la stabilirea duratei perioadei de somaj.