avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 450 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta

Hristos a inviat.Ma adresez in numele tatalui meu care la sfarsitul lunii aprilie a iesit la pensie pentru limita de varsta.In anii 1973-1974 a lucrat in cadrul UM 02372 ca electrician in constructii+alte munci necalificate.Doresc sa stiu daca pot sa mi se elibereze de la Comisariat o adeverinta care sa imi serveasca la cresterea punctajului pensiei.Mentionez ca unitatea incasa banii pentru care executam noi lucrari.La sfarsitul armatei a primit un cec cu 2100 lei.Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Valentin Mester , utilizator 07:54, 30 Aprilie 2011
t a scris:
In anii 1973-1974 a lucrat in cadrul UM 02372 ca electrician in constructii+alte munci necalificate.Doresc sa stiu daca pot sa mi se elibereze de la Comisariat o adeverinta care sa imi serveasca la cresterea punctajului pensiei.

:) Ce este aceea o "adeverinta care sa serveasca la cresterea punctajului"? Concret, despre ce este vorba? Despre sporuri, alte venituri pentru care s-a retinut si virat CAS, despre grupa de munca? Ce anume doreste tatal dvs. sa fie valorificat la pensie? Reveniti cu detalii.
Vrea sa stie daca perioada in care a lucrat in armata poate fi considerata vechime in munca si poate fi luata in considerare in calculul pensiei.Si de asemenea as mai avea o intrebare de ce daca in anumiti ani s-a lucrat 6 luni de ce acea perioada se imparte la 12 luni pentru a scadea din punctajul pensiei.
Ultima modificare: Joi, 28 Aprilie 2011
t, utilizator
t a scris:
Vrea sa stie daca perioada in care a lucrat in armata poate fi considerata vechime in munca si poate fi luata in considerare in calculul pensiei.

Perioada in care a satisfacut stagiul militar este perioada asimilata stagiului de cotizare si este valorificata la acordarea pensiei pentru limita de varsta insa numai perioada (vedeti art. 97 din Legea nr. 263/2010).

t a scris:
Si de asemenea as mai avea o intrebare de ce daca in anumiti ani s-a lucrat 6 luni de ce acea perioada se imparte la 12 luni pentru a scadea din punctajul pensiei.

Pentru ca asa se determina punctajul mediu anual. Suma punctajelor lunare realizate intr-un an calendaristic se imparte la 12 (temei legal art. 96, alin. 1 din Legea nr. 263/2010).
Ultima modificare: Joi, 28 Aprilie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
A fost tata ieri la comisariat si i s-a comunicat ca hartiile care are atesta faptul ca a lucrat in armata se pot elibera pana in anul 1961.Poate renunta cumva la bucatile de an care au fost impartite la 12luni si care i-au scazut foarte mult punctajul.Va multumesc pentru raspunsuri.
t a scris:
A fost tata ieri la comisariat si i s-a comunicat ca hartiile care are atesta faptul ca a lucrat in armata se pot elibera pana in anul 1961.

N-am auzit asa ceva in viata mea. Pai daca a lucrat in anii 1973-1974, cum adica adeverinta se poate elibera pana in 1961? Tatal dvs. a lucrat ulterior anului 1961.

Nu imi este clar un lucru: in 1973-1974 tatal dvs. doar a lucrat sau se afla in perioada in care satisfacea stagiul militar? Unele persoane au lucrat in timpul armatei.

t a scris:
Poate renunta cumva la bucatile de an care au fost impartite la 12luni si care i-au scazut foarte mult punctajul.

Nu are nici posibilitatea legala nici posibilitatea practica sa renunte la valorificarea unor stagii ulterior determinarii pensiei. Dar sa stiti ca aceste perioade nu i-au scazut punctajul mediu anual, nu se poate. Punctajul mai creste putin, nu scade. E drept, creste foarte putin.

Alte discuții în legătură

Am avut dreptate sa solicit recalcularea pensiei? eugenion eugenion Am fost ofiter in cadrul MAPN timp de 10 ani in arma radiolocatie, apoi am lucrat timp de 25 de ani in alte institutii. In 1999 m-am pensionat in sistemul ... (vezi toată discuția)
Se considera armata (1973-1974) la pensie? StefanL1 StefanL1 Intre 08.iunie.1973 si 31.oct.1974 am fost militar in termen la UM din Constanta. Arma geniu, constructii industriale. Am lucrat pe santier, unitatea militara ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie de invaliditate nesica nesica Buna ziua, As dori sa aflu cum se calculeaza pensia de invaliditate gradul II avand in vedere ca sunt nascut in septembrie 1954 si lucrez din octombrie ... (vezi toată discuția)