Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta

Hristos a inviat.Ma adresez in numele tatalui meu care la sfarsitul lunii aprilie a iesit la pensie pentru limita de varsta.In anii 1973-1974 a lucrat in cadrul UM 02372 ca electrician in constructii+alte munci necalificate.Doresc sa stiu daca pot sa mi se elibereze de la Comisariat o adeverinta care sa imi serveasca la cresterea punctajului pensiei.Mentionez ca unitatea incasa banii pentru care executam noi lucrari.La sfarsitul armatei a primit un cec cu 2100 lei.Va multumesc anticipat.
t a scris:
In anii 1973-1974 a lucrat in cadrul UM 02372 ca electrician in constructii+alte munci necalificate.Doresc sa stiu daca pot sa mi se elibereze de la Comisariat o adeverinta care sa imi serveasca la cresterea punctajului pensiei.

:) Ce este aceea o "adeverinta care sa serveasca la cresterea punctajului"? Concret, despre ce este vorba? Despre sporuri, alte venituri pentru care s-a retinut si virat CAS, despre grupa de munca? Ce anume doreste tatal dvs. sa fie valorificat la pensie? Reveniti cu detalii.
Vrea sa stie daca perioada in care a lucrat in armata poate fi considerata vechime in munca si poate fi luata in considerare in calculul pensiei.Si de asemenea as mai avea o intrebare de ce daca in anumiti ani s-a lucrat 6 luni de ce acea perioada se imparte la 12 luni pentru a scadea din punctajul pensiei.
t, utilizator
t a scris:
Vrea sa stie daca perioada in care a lucrat in armata poate fi considerata vechime in munca si poate fi luata in considerare in calculul pensiei.

Perioada in care a satisfacut stagiul militar este perioada asimilata stagiului de cotizare si este valorificata la acordarea pensiei pentru limita de varsta insa numai perioada (vedeti art. 97 din Legea nr. 263/2010).

t a scris:
Si de asemenea as mai avea o intrebare de ce daca in anumiti ani s-a lucrat 6 luni de ce acea perioada se imparte la 12 luni pentru a scadea din punctajul pensiei.

Pentru ca asa se determina punctajul mediu anual. Suma punctajelor lunare realizate intr-un an calendaristic se imparte la 12 (temei legal art. 96, alin. 1 din Legea nr. 263/2010).
Gabriela Pintea, Consilier juridic
A fost tata ieri la comisariat si i s-a comunicat ca hartiile care are atesta faptul ca a lucrat in armata se pot elibera pana in anul 1961.Poate renunta cumva la bucatile de an care au fost impartite la 12luni si care i-au scazut foarte mult punctajul.Va multumesc pentru raspunsuri.
t a scris:
A fost tata ieri la comisariat si i s-a comunicat ca hartiile care are atesta faptul ca a lucrat in armata se pot elibera pana in anul 1961.

N-am auzit asa ceva in viata mea. Pai daca a lucrat in anii 1973-1974, cum adica adeverinta se poate elibera pana in 1961? Tatal dvs. a lucrat ulterior anului 1961.

Nu imi este clar un lucru: in 1973-1974 tatal dvs. doar a lucrat sau se afla in perioada in care satisfacea stagiul militar? Unele persoane au lucrat in timpul armatei.

t a scris:
Poate renunta cumva la bucatile de an care au fost impartite la 12luni si care i-au scazut foarte mult punctajul.

Nu are nici posibilitatea legala nici posibilitatea practica sa renunte la valorificarea unor stagii ulterior determinarii pensiei. Dar sa stiti ca aceste perioade nu i-au scazut punctajul mediu anual, nu se poate. Punctajul mai creste putin, nu scade. E drept, creste foarte putin.