avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 340 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prestare munca de catre administrator care nu are ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prestare munca de catre administrator care nu are contract de munca

Buna ziua. Eu sunt administartor si asociat unic la un srl si in acest an am emis 2 facturi de prestari servicii dar eu nu am nici salariati si nici cim la srl dar sunt angajata cu 8 ore in alta parte. Mentionez ca nu prea am activitatea in sensul ca emit 1-2 facturi pe an cu valoare mica. Ce ar trebui sa fac in cazul in care nu am cim.? Nu vreau sa primesc amenda de la ITM
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:26, 27 Aprilie 2011
Asociatul unic nu trebuie sa aiba contract ind. de munca . Plateste impozitul pe profit .
sTIU ASTA DOAR CA CEI DE LA itm M-AU INTREBAT CUM DOVEDESC PRESTAREA MUNCII FARA FORME LEGALE (CONTRACT DE MUNCA)
EI ASA PUN PROBLEMA: PRESTARE MUNCA ATUNCI TREBUIE CONTRACT DE MUNCA. PRESTAREA MUNCII O FAC DE 2 ORI PE AN CATE 2 ORE SI ATAT. CUM MA POT JUSTIFICA LEGAL DACA EI AR VENI IN CONTROL??
Cei de la ITM ar trebui sa stie legea mai bine decat noi toti la un loc.
eu stiu asta doar ca as vrea sa stiu cum pot sa fac? trebuie neaparat sa ma angajez eu pe mine??
1. In situatia prezentata de dvs. consider ca nu sunteti obligata sa incheiati un CIM.
2. O activitate poate fi prestata si fara CIM.

Alte discuții în legătură

Administratorul unui srl are contract de munca? raluca tvs raluca tvs Daca se poate as dori sa ma lamureasca si pe mine cineva care a experimentat o astfel de situatie: In cadrul unei compani de tip S.R.L administratorul isi ... (vezi toată discuția)
Nelamurire! stanceni stanceni Poate sa-mi spuna si mie cineva daca pana la urma urmelor, cu toate modificarile Legii31/1990 este posibil ca asociatul unic/administratorul sa fie salariat ... (vezi toată discuția)
Asociat =administrator= salariat george constantin george constantin Buna ziua, Am cautat prin legi dar nu am reusit sa gasesc.Poate ma puteti ajuta dvs in legatura cu urmatoare intrebare : Un asociat poate fi atat ... (vezi toată discuția)