avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale nelamurire!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

nelamurire!

Poate sa-mi spuna si mie cineva daca pana la urma urmelor, cu toate modificarile Legii31/1990 este posibil ca asociatul unic/administratorul sa fie salariat al societatii?!
Cel mai recent răspuns: ContSters15514 , utilizator 10:56, 16 Noiembrie 2007
Art 196 indice 1 alin. 3 din Legea 31/1990 (aliniat modificat prin OUG 82/2007)

"Asociatul unic poate avea calitatea de slariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este".
O persoana poate fi acelasi timp asociat unic, administrator si salariat?....asta e de fapt intrebarea
"O persoana poate fi acelasi timp asociat unic, administrator si salariat?....asta e de fapt intrebarea"

DA.
:)Temei legal?

Pai, nu vi-l spuse-i io mai sus!? Mi-am racit gura degeaba...asta...mi-am tocit unghiile pe tastatura...

La care se adauga o veche zisa latina... Ubi lex non distinquit nec nos distinquere debemus (adicatelea: unde legea nu distinge nici noi nu trebuie sa distingem).

Alte discuții în legătură

Angajari serbu delia serbu delia Un administrator unic poate fi si angajat al acelei societati? Multumesc pt. ajutor! (vezi toată discuția)
Carte de munca sabinahsabina@yahoo.com sabinahsabina@yahoo.com poate un asociat si administrator al unui s.r.l sa aiba carte de munca deschisa la respectiva societate (vezi toată discuția)
Asociat unic, simultan angajat si administrator, intr-un srl ion tomescu ion tomescu Poate asociatul unic al unei societati cu raspundere limitata, in calitatea lui de administrator, sa fie angajat cu CIM in functia Director General si simultan ... (vezi toată discuția)