Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... asociat unic, simultan angajat si administrator, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

asociat unic, simultan angajat si administrator, intr-un srl

Poate asociatul unic al unei societati cu raspundere limitata, in calitatea lui de administrator, sa fie angajat cu CIM in functia Director General si simultan sa aiba si un contract de management (mandat) cu aceasi societate comerciala?
ion tomescu a scris:

Poate asociatul unic al unei societati cu raspundere limitata, in calitatea lui de administrator, sa fie angajat cu CIM in functia Director General si simultan sa aiba si un contract de management (mandat) cu aceasi societate comerciala?

Da, este corect. Faceti-va cat mai repede si cim.
Se poate cumula calitatea doar de asociat unic cu cea de salariat cu contract individual de munca. Nu se poate insa si asociat unic si administrator si salariat.
"Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este." - art. 196 indice 1 alin. 3 din legea 31/1990, asa cum a fost modificat prin OUG 82/2007.
Ba da, se poate. Asociatul unic poate fi si salariat, iar salariatul numit administrator sau DG poate avea si contract de mnadat.
"la romani se poate orice, numai banul sa iasa...."
:yeah::dance3::duh:
Ioana Constantin, Contabil
Ioana Constantin a scris:

"la romani se poate orice, numai banul sa iasa...."
:yeah::dance3::duh:

=D>=D>=D>