Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general angajari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

angajari

Un administrator unic poate fi si angajat al acelei societati? Multumesc pt. ajutor!
Daca va referiti la asociat unic, raspunsul este nu.
Buna,

In cadrul unui Srl asociatul unic si administratorul unic,poate sa fie si angajat cu contract de munca ,dar pe o alta functie decat cea de administrator...:)
Conform legi 31/1990 asociatul unic poate fi angajatul societatii

Art. 196^1

(1) In cazul societatilor cu raspundere limitata cu asociat unic, acesta va exercita atributiile adunarii generale a asociatilor societatii.

(2) Asociatul unic va consemna de indata, in scris, orice decizie adoptata in conformitate cu alin. (1).

(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.
".......Legea privind societatile comerciale
(LSC - Legea societatilor comerciale)
nr. 31/1990 - actualizata iulie 2007
(inclusiv cu Legea 441/2006, Legea 85/2006,
Decizia XXII/20.11.2006, OUG 82/2007)

Art. 196_1

(1) In cazul societatilor cu raspundere limitata cu asociat unic, acesta va exercita atributiile adunarii generale a asociatilor societatii.

(2) Asociatul unic va consemna de indata, in scris, orice decizie adoptata in conformitate cu alin. (1).

(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.

(4) Dispozitiile privitoare la administrarea societatilor pe actiuni nu sunt aplicabile societatilor cu raspundere limitata, indiferent daca sunt sau nu supuse obligatiei de auditare. .............."