Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare asociat unic s.r.l.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare asociat unic s.r.l.

Asociatul unic al unei S.R.L. poate fi angajat cu contract individual de munca?
Legea privind societatile comerciale
nr. 31/1990 - actualizata iulie 2007
(inclusiv cu Legea 441/2006, Legea 85/2006,
Decizia XXII/20.11.2006, OUG 82/2007)

Art. 196^1

(1) In cazul societatilor cu raspundere limitata cu asociat unic, acesta va exercita atributiile adunarii generale a asociatilor societatii.

(2) Asociatul unic va consemna de indata, in scris, orice decizie adoptata in conformitate cu alin. (1).

(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.
ContSters123067, utilizator
ALTCATANAS a scris:

Asociatul unic al unei S.R.L. poate fi angajat cu contract individual de munca?

Da, acest lucru este posibil ... textul legal este cel postat mai sus.