Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca al administratorului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca al administratorului

Asociatul unic al unei s.r.l. poate avea contract individual de munca in calitate de administrator?
Din Legea 31/1990, actualizata:
Art. 196^1. - (1) In cazul societatilor cu raspundere limitata cu asociat unic, acesta va exercita atributiile adunarii generale a asociatilor societatii.
(2) Asociatul unic va consemna de indata, in scris, orice decizie adoptata in conformitate cu alin. (1).
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.