Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale un SRL cu asociat unic poate incheia contract de munca ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

un SRL cu asociat unic poate incheia contract de munca pentru asociat?

multumesc
Da

Legea 31/1990
Art. 1961
(1) În cazul societăţilor cu răspundere limitată cu asociat unic, acesta va exercita atribuţiile adunării generale a asociaţilor societăţii.

(2) Asociatul unic va consemna de îndată, în scris, orice decizie adoptată în conformitate cu alin. (1).

(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.

Cornelia Tulpan, Contabil
Legea prevede ca asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.- art. 196 indice 1 din Legea nr. 31/1990, republicata, asa cum a fost modificat prin OUG 82/2007.
multumesc pentru raspunsuri