avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale un SRL cu asociat unic poate incheia contract de munca ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

un SRL cu asociat unic poate incheia contract de munca pentru asociat?

un SRL cu asociat unic poate incheia contract de munca pentru asociat?
multumesc
Cel mai recent răspuns: ionpopescu66 , utilizator 17:12, 9 Aprilie 2012
Da

Legea 31/1990
Art. 1961
(1) În cazul societăţilor cu răspundere limitată cu asociat unic, acesta va exercita atribuţiile adunării generale a asociaţilor societăţii.

(2) Asociatul unic va consemna de îndată, în scris, orice decizie adoptată în conformitate cu alin. (1).

(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.

Ultima modificare: Luni, 9 Aprilie 2012
Cornelia Tulpan, Contabil
Legea prevede ca asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.- art. 196 indice 1 din Legea nr. 31/1990, republicata, asa cum a fost modificat prin OUG 82/2007.
multumesc pentru raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajari serbu delia serbu delia Un administrator unic poate fi si angajat al acelei societati? Multumesc pt. ajutor! (vezi toată discuția)
Carte de munca sabinahsabina@yahoo.com sabinahsabina@yahoo.com poate un asociat si administrator al unui s.r.l sa aiba carte de munca deschisa la respectiva societate (vezi toată discuția)
Asociat unic si angajat yorgos yorgos Am infiintat recent o firma de servicii de protectia muncii la care sunt asociat unic si administrator. Am intocmit dosarul pentru abilitare si l-am depus la ... (vezi toată discuția)