Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ASOCIAT UNIC SI ANGAJAT
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ASOCIAT UNIC SI ANGAJAT

Am infiintat recent o firma de servicii de protectia muncii la care sunt asociat unic si administrator. Am intocmit dosarul pentru abilitare si l-am depus la Inspectia Muncii unde mi s-a spus ca trebuie sa fiu angajat cu contract de munca pe perioada nederminata in cadrul propriei firme. M-am conformat, am incheiat un contract de munca intre mine si firma mea si de la ITM mi se spune ca in calitate de asociat unic nu pot fi si angajat. Ce pot sa fac in situatia aceasta?
M-am conformat, am incheiat un contract de munca intre mine si firma mea si de la ITM mi se spune ca in calitate de asociat unic nu pot fi si angajat. Ce pot sa fac in situatia aceasta?

Sa le spuneti sa mai citesca legile !!
Intotdeauna cand sunteti refuzat de un functionar puneti-l sa va dea si baza legala
Cautand un pic prin legile romanesti am realizat ca problema este legata de faptul ca sunt administrator unic si de aceea nu pot fi si angajat (legea 31/90 modificata prin legea 441/2006- art. 196').
asociatul unic nu poate fi angajat in propria firma; deci ar trebui sa cedati unei alte persoane (pentru siguranta sotie , fiu , fiica ) cel putin 1% din partile sociale ale societatii ; in aceste conditii va puteti angaja la societate (dvs semnati la angajat , iar asociatul pt. angajator)
Iancu Daniela a scris:

asociatul unic nu poate fi angajat in propria firma; deci ar trebui sa cedati unei alte persoane (pentru siguranta sotie , fiu , fiica ) cel putin 1% din partile sociale ale societatii ; in aceste conditii va puteti angaja la societate (dvs semnati la angajat , iar asociatul pt. angajator)

Doamna/domnisoara avocat, Legea nr. 31/1990 (Legea societatilor comerciale) la art. 196 ind. 1 spune:

(1) In cazul societatilor cu raspundere limitata cu asociat unic, acesta va exercita atributiile adunarii generale a asociatilor societatii.
(2) Asociatul unic va consemna de indata, in scris, orice decizie adoptata in conformitate cu alin. (1).
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.
yorgos a scris:

Cautand un pic prin legile romanesti am realizat ca problema este legata de faptul ca sunt administrator unic si de aceea nu pot fi si angajat (legea 31/90 modificata prin legea 441/2006- art. 196').

Nu este absolut nicio problema.
Dvs administrati firma in baza unui contract de mandat (vezi si art. 72 din Legea 31/1990).
Daca, in afara de actele de administrare propriu-zise, mai faceti si altceva in firma va puteti angaja cu contract de munca pe acel post.