Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere succesoriala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere succesoriala

daca mama mea fiind singura mostenitoare de drept dupa moartea bunicilor mai trebuie sa incheie dezbatera succesoriala:(:(
Trebuie. Altfel nu puteti trece pe numele mamei nimic. Si nici impozite la case nu le puteti plati.
Da, trebuie sa se prezinte la notar pentru a obtine certificatul de mostenitor.
trebuie sa dezbata succesiunea dupa parintii dansii daca doreste sa fie proprietara
multam fain
Se poate face aceasta succesiune si in timpul vietii bunicilor in sensul ca acestia pot sa faca donatie sau act de vanzare-cumparare "catre mostenitor"?

Multumesc