Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Buna ziua! Cu diagnosticul ''schizofrenie paranoida''poti iesi la pensie de invaliditate indiferent de stgiul de cotizare?Din cate am citit eu in legea 263/2010,art68,lit b) si art 74,ar trebui sa se incadreze,totusi cei de la casa de pensii au refuzat dosarul,pe motiv ca nu are stagiul de cotizare necesar(34 ani varsta persoanei-11 ani stagiu de cotizare).Multumesc anticipat!
schzofrenia paranoida e tratabila.. daca ia medicamentele la timp se poate integra in societate si sa lucreze intr un mediu linistit..acum depinde si ce calificare are.. daca scoateti certificat de handicap sever nu cred ca va fi o propblema sa se pensioneze pe caz de boala cu invaliditate de gradul 1 sau 2
avocatPetre a scris:
schzofrenia paranoida e tratabila.. daca ia medicamentele la timp se poate integra in societate si sa lucreze intr un mediu linistit..acum depinde si ce calificare are.. daca scoateti certificat de handicap sever nu cred ca va fi o propblema sa se pensioneze pe caz de boala cu invaliditate de gradul 1 sau 2

O fi tratabila schizofrenia paranoida, nu va contrazic, dar intrebarea utilizatorului se refera la decizia pe care o emite casa de pensii in baza deciziei emise de comisia de expertiza medicala.

@crystinac

Da, personele care si-au pierdut capacitatea de munca datorita schizofreniei pot beneficia de pensie de invaliditate indiferent de stagiul de cotizare realizat. Prevederile legale le-ati scris chiar dvs. in mesaj.

Insa aceste prevederi au fost introduse prin Legea nr. 263/2010, in Legea nr. 19/2000 nu existau. Prin urmare daca decizia de pensie este emisa conform Legii nr. 263/2010 este nelegala, dar daca este emisa conform Legii nr. 19/2000 este legala.