avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Buna ziua! Cu diagnosticul ''schizofrenie paranoida''poti iesi la pensie de invaliditate indiferent de stgiul de cotizare?Din cate am citit eu in legea 263/2010,art68,lit b) si art 74,ar trebui sa se incadreze,totusi cei de la casa de pensii au refuzat dosarul,pe motiv ca nu are stagiul de cotizare necesar(34 ani varsta persoanei-11 ani stagiu de cotizare).Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 02:05, 1 Mai 2011
schzofrenia paranoida e tratabila.. daca ia medicamentele la timp se poate integra in societate si sa lucreze intr un mediu linistit..acum depinde si ce calificare are.. daca scoateti certificat de handicap sever nu cred ca va fi o propblema sa se pensioneze pe caz de boala cu invaliditate de gradul 1 sau 2
avocatPetre a scris:
schzofrenia paranoida e tratabila.. daca ia medicamentele la timp se poate integra in societate si sa lucreze intr un mediu linistit..acum depinde si ce calificare are.. daca scoateti certificat de handicap sever nu cred ca va fi o propblema sa se pensioneze pe caz de boala cu invaliditate de gradul 1 sau 2

O fi tratabila schizofrenia paranoida, nu va contrazic, dar intrebarea utilizatorului se refera la decizia pe care o emite casa de pensii in baza deciziei emise de comisia de expertiza medicala.


@crystinac

Da, personele care si-au pierdut capacitatea de munca datorita schizofreniei pot beneficia de pensie de invaliditate indiferent de stagiul de cotizare realizat. Prevederile legale le-ati scris chiar dvs. in mesaj.

Insa aceste prevederi au fost introduse prin Legea nr. 263/2010, in Legea nr. 19/2000 nu existau. Prin urmare daca decizia de pensie este emisa conform Legii nr. 263/2010 este nelegala, dar daca este emisa conform Legii nr. 19/2000 este legala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie de respingere a acordarii pensiei de invaliditate gradul ii draskabadaniela draskabadaniela ma numesc daniela si locuiesc in sighetul marmatiei.sotul meu are 40 de ani si sufera de schizofrenie di 2011 internari la sectia psihiatrie avind din anul ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate marius_zah marius_zah Buana ziua ! AS dori niste informati in legatura cu obtinerea unei pensi la stat! Sunat din Maramures! Problema este urmatoarea, mama mea este bolnava de ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate brdcristea brdcristea Buna ziua Baiatul mea in varsta de 40 ani a fost diagnosticata cu schizofrenie paranoida in 2006..... A avut o perioada cand a mai lucrat . Vechime ... (vezi toată discuția)