Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

intreprindere individuala

buna ziua,
la o intreprindere individuala care are cod CAEN principal comertul cu ridicata al fructelor si legumelor iar cod secundar comert cu amanuntul , este obligatoriu sa se tina un raport de gestiune ?
receptia marturilor se face pe en detail sau pe en gros? avand in vedere ca in momentul receptiei nu se stie exact cata cantitate se vinde pe en detail si cata pe en gros, iar pretul de vanzare este acelasi si la persoane fizice si la juridice.
Daca ati fost inregistrat ca platitor de impozit in sistem real, aveti obligatia sa conduceti contabilitatea in partida simpla. Astfel, veti conduce si raportul zilnic de gestiune. Gestiunea se organizeaza in functie de natura activitatii, ceea ce inseamna ca sau aveti activitate de comert cu amanuntul sau cu ridicata, aventual ambele tipuri.
Fiind vb de a treia varianta (cu amanuntul si cu ridicata), va recomand ca receptia sa o faceti cu ridicata.
multumesc domnului atticus pentru raspuns.