avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... in loc de partaj \"preventiv\" - donatie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

in loc de partaj "preventiv" - donatie

Nu sint in divort si nici nu intentionez sa divortez. Pentru a evita unele posibile neplaceri in cazul unui divort/partaj, eu si sotia mea am hotarat sa donam casa si terenul aferent catre parintii mei care au construit-o.
Poate fi aceasta donatie atacata de sotia mea?
Ultima modificare: Luni, 2 Mai 2011
flo8200, utilizator
Cel mai recent răspuns: flo8200 , utilizator 14:39, 6 Mai 2011
Exista riscul revocarii donatiei in cazul in care se va naste un copil din casatorie sau in afara casatoriei al dumneavoastra sau al sotiei dumneavoastra.
Avem deja un copil.
Sotia dumneavoastra nu poate ataca donatia, de vreme ce este obligatoriu consimtamantul ei in vederea perfectarii unui asemenea act , a carei forma este cea autentica , notariala, ad validitatem .

Un asemenea act , insa , poate fi revocat de catre mostenitorii rezervatari ( copiii , parinti ) in caz ca le este nesocotita rezerva protejata de lege , in termen de 3 ani de la deces .

Incheiati un contract de vanzare -cumparare.
Atat timp cat eu si sotia donam catre parintii mei si sotia, dupa cum spuneti, nu poate solicita anularea donatiei pentru ca si ea semneaza actul de donatie, nu cred ca copilul nostru ar avea motive sa ceara anularea peste 10 ani cand face 18 ani pentru ca oricum parintii mei cand vor muri eu sunt singurul mostenitor.
Stoica Ioana a scris:

Sotia dumneavoastra nu poate ataca donatia, de vreme ce este obligatoriu consimtamantul ei in vederea perfectarii unui asemenea act , a carei forma este cea autentica , notariala, ad validitatem .

Un asemenea act , insa , poate fi revocat de catre mostenitorii rezervatari ( copiii , parinti ) in caz ca le este nesocotita rezerva protejata de lege , in termen de 3 ani de la deces .

Incheiati un contract de vanzare -cumparare.



Am inteles ca tocmai, daca am deja un copil, acestia nu mai pot ataca donatia. Copilul are 7 ani.
Extrag paragraful de mai jos din raspunsul unui avocat:
"c. Revocarea pentru survenienta de copil

Revocarea pentru nastere de copil opereaza de drept, instanta doar constatand indeplinirea conditiilor in care opereaza revocarea. Aceasta revocare produce efecte de drept, retroactiv de la data incheierii contractului de donatie, astfel ca revocarea produce efecte fata de donatar, succesorii sai precum si fata de tertii dobanditori prin acte intre vii.
Pentru a nu interveni o astfel de revocare, trebuie sa se dovedeasca existenta unui copil in viata al donatorului - la incheierea contractului de donatie donatorul sa declare pe propria raspundere ca are descendeti si acest lucru sa se consemneze in contractul de donatie autentificat la notar. "

Alte discuții în legătură

Divort sionelia sionelia Va rog mult de tot sa ma ajutati. Ma numesc Margarit Ionelia am 32 de ani si acum trec printr-un divort. In urma casatoriei ( am fost casatoriti 12 ani ) au ... (vezi toată discuția)
Contract de donatie Avocat Irina Carmen Cristea Avocat Irina Carmen Cristea cum pot sa anulez un contract de donatie , incheiat si autentificat la notariat? in septembrie anul trecut s-a incheiat un contract de donatie privind un teren ... (vezi toată discuția)
Atac donatie Julianna Julianna Buna ziua! Am o problema foarte mare si m-as bucura mult daca cineva ar putea sa-mi dea un sfat.Situatia este in felul urmator: suntem doi frati buni de mama ... (vezi toată discuția)