Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA sau liber profesionist?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA sau liber profesionist?

Am obtinut diploma de la minister de Auditor Energetic Cladiri, cum ma sfatuiti sa ma inregistrez (ca PFA sau ca profesie liberala) pentru a putea plati contributii cat mai mici catre stat si totodata pt a mi se putea permite din pc de vedere legal sa decontez cheltuielile lunare (transport, chirie, lumina...etc)
Auditor energetic cladiri intra in cadrul profesiilor liberale?
Azi la finante cand am intrebat mi-a spus ca e o profesie relativ noua si nu isi aminteste sa mai fi fost vreo cerere dar, sa aduc copie dupa diploma, buletin,etc si sa depun dosarul.
PS:Sunt doar vreo 20 de auditori pe Galati si probabil multi au deja firme si lucreaza prin ele.