Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort de comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort de comun acord

Buna ziua!
In luna decembrie 2010 am inaintat impreuna cu sotul meu actiunea de divort cu acordul ambelor parti.Mentionez ca Avem peste un an de casatorie, nu avem copii nici bunuri comune.La prima infatisare din cauza ca sotul meu munceste in strainate mi s-a cerut fie sa modific actiunea de divort fie sa aduc o delacaratie de la el cum ca este de acord cu divortul.Astazi am primit declaratia de la el in care acesta mentioneaza ca :" sunt de acord cu desfacerea casatoriei in contradictoriu cu parata eu".Aceasta este semnata si stampilata de ambasada romaniei din tara respectiva .Intrebarea mea este daca formularea este ok, daca este varianta ca judecatoarea sa imi respinga aceasta declaratie?Nu avem nici una din parti avocati
in principiu ,da;judecatorul hot
Declaratia e in regula ... se va lua si consimtamantul dumneavoastra si apoi instanta va hotari asupra divortului.
Am vb cu sotul acum doua minute si formularea i-a fost dictata de cel de la ambasada.Sa dea D-zeu sa fie buna.