Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM 2011-2014 este optional? Institutia la care lucrez ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM 2011-2014 este optional? Institutia la care lucrez spune ca nu l-au adoptat...

Buna,

Institutia la care lucrez spune ca au decis sa nu adopte CCM-ul nou, cel pe 2011-2014... Deci nu e obligatoriu ca angajatorii sa adopte acest CCM ca si pana acum?
Intreb pentru ca am solicitat prima de nastere - un salar mediu brut pe unitate - si mi s-a raspuns ca deocamdata nu s-a adoptat un contract de munca si deci nu avem specificat daca se acorda sau nu aceasta prima ... Nu inteleg, daca nu am adoptat CCM 2011-2014, nu ar trebui sa avem un contract colectiv de munca pe unitate...? Caror reguli ne supunem daca nu avem nimic reglementat.
PS: institutia are 1000 angajati.

Multumesc mult pt ajutor!
adribb8, utilizator
Foarte bine a decis angajatorul , intrucat nici nu exista CCMN 2011/2014 ... vedeti CCM la nivel de ramura de activitate daca este prevazut asa ceva.

Legea nr.130/1996 prevede ca negocierea ccm-ului este obligatorii si nu incheierea acestuia.