avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1132 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM 2011-2014 este optional? Institutia la care lucrez ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM 2011-2014 este optional? Institutia la care lucrez spune ca nu l-au adoptat...

Buna,

Institutia la care lucrez spune ca au decis sa nu adopte CCM-ul nou, cel pe 2011-2014... Deci nu e obligatoriu ca angajatorii sa adopte acest CCM ca si pana acum?
Intreb pentru ca am solicitat prima de nastere - un salar mediu brut pe unitate - si mi s-a raspuns ca deocamdata nu s-a adoptat un contract de munca si deci nu avem specificat daca se acorda sau nu aceasta prima ... Nu inteleg, daca nu am adoptat CCM 2011-2014, nu ar trebui sa avem un contract colectiv de munca pe unitate...? Caror reguli ne supunem daca nu avem nimic reglementat.
PS: institutia are 1000 angajati.

Multumesc mult pt ajutor!
Ultima modificare: Miercuri, 4 Mai 2011
adribb8, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:23, 4 Mai 2011
Foarte bine a decis angajatorul , intrucat nici nu exista CCMN 2011/2014 ... vedeti CCM la nivel de ramura de activitate daca este prevazut asa ceva.

Legea nr.130/1996 prevede ca negocierea ccm-ului este obligatorii si nu incheierea acestuia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract colectiv de munca Danna_Alina Danna_Alina Buna seara, va rog ... imi poate spune cineva daca mai este valabil si pana cand Contractul colectiv de munca la nivel de ramura - cultura? (vezi toată discuția)
Ccm la nivel de ramura simona.elisa simona.elisa Buna ziua, Firma la care lucrez nu are CCM la nivel de unitate, iar ca si cod CAEN - 1051- fabricarea produselor lactate si a branzaturilor, deci dupa ... (vezi toată discuția)
Controverse legate de valabilitatea ccmn pe anii 2007 - 2010 Cornel  Vasile Cornel Vasile Legat de acest subiect exista se pune problema daca CCMN 2007/2010 este sau nu in vigoare. Haideti sa vedem daca d.p.d.v. juridic sustinerea Ministerului ... (vezi toată discuția)