Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Plata integrala montare termopan inainte de montare ???
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Plata integrala montare termopan inainte de montare ???

Este legal ca o firma de instalare geamuri termopan sa perceapa plata integrala a lucrarii de montare termopan inainte de inceperea lucrarii ?...desi ca avans a cerut 50 % ?
Seful lor a spus ca este foarte legal si ca "asa este politica firmei"...
helpnet, utilizator
nicio lucrare, de orice fel ar fi, nu se plateste integral in avans
Multumesc pentru raspuns.
Puteti va rog sa-mi dati o lege care reglementeaza asta ?
Ma ameninta ca are avocat si ca este perfect legal ceea ce face....
v-au facut geamurile sau doar de montaj e vb? ati semnat un contract?
Am dat comanda, au zis ca sunt gata, dar o sa vina sa le monteze numai dupa ce se face plata integral.
...cu amenintari de genul...se fac programari si pentru montaj si daca nu achitati mai asteptati pana va vine randul
helpnet, utilizator
cititi contractul daca ati incheiat unul.
nu inteleg cum vine asta.. daca nu platiti , asteptati pana va vine randul si daca platiti le monteaza mai devreme... pai daca si ceilalti platesc, dupa cum e " politica firmei", pe al carui rand l-ar sari?
daca platiti inainte si e ceva ce nu e bine, trebuie sa-i dati in judecata si nu cred ca va convine.
e firesc sa se faca programari pt montaj, e insa in interesul lor sa monteze cat mai repede pt a-si lua banii. daca platiti in avans ce garantie aveti ca se vor monta macar saptamana asta?