avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 450 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Plata integrala montare termopan inainte de montare ???
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Plata integrala montare termopan inainte de montare ???

Este legal ca o firma de instalare geamuri termopan sa perceapa plata integrala a lucrarii de montare termopan inainte de inceperea lucrarii ?...desi ca avans a cerut 50 % ?
Seful lor a spus ca este foarte legal si ca "asa este politica firmei"...
Ultima modificare: Miercuri, 4 Mai 2011
helpnet, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dorin Padureanu , Alte profesii 11:04, 1 Septembrie 2020
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
nicio lucrare, de orice fel ar fi, nu se plateste integral in avans
Multumesc pentru raspuns.
Puteti va rog sa-mi dati o lege care reglementeaza asta ?
Ma ameninta ca are avocat si ca este perfect legal ceea ce face....
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
v-au facut geamurile sau doar de montaj e vb? ati semnat un contract?
Am dat comanda, au zis ca sunt gata, dar o sa vina sa le monteze numai dupa ce se face plata integral.
...cu amenintari de genul...se fac programari si pentru montaj si daca nu achitati mai asteptati pana va vine randul
Ultima modificare: Miercuri, 4 Mai 2011
helpnet, utilizator
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
cititi contractul daca ati incheiat unul.
nu inteleg cum vine asta.. daca nu platiti , asteptati pana va vine randul si daca platiti le monteaza mai devreme... pai daca si ceilalti platesc, dupa cum e " politica firmei", pe al carui rand l-ar sari?
daca platiti inainte si e ceva ce nu e bine, trebuie sa-i dati in judecata si nu cred ca va convine.
e firesc sa se faca programari pt montaj, e insa in interesul lor sa monteze cat mai repede pt a-si lua banii. daca platiti in avans ce garantie aveti ca se vor monta macar saptamana asta?

Alte discuții în legătură

Teapa cat un salariu :( irinapopa21 irinapopa21 Buna, Revin si eu printre voi cu o noua problema care imi da deja batai de cateva luni si nu stiu ce sa mai fac. Avand in vedere ca am stat 1 an fara ... (vezi toată discuția)
Amenintare cu obligativitate montare geam termopan la reabilitare ... c2023 c2023 Amenintare cu obligativitate montare geam termopan la reabilitare termica. Buna ziua, Puteti va rog sa ma ajutati cu un raspuns la situatia de mai ... (vezi toată discuția)
Reabilitare termica - modificare termopane balcon alsammud alsammud Buna seara, S-a inceput reabilitarea termica a blocului in care locuiesc. Din ce am auzit, costul este suportat integral de primarie. Atunci cand cei care ... (vezi toată discuția)