Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cetatean strain
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cetatean strain

Am un prieten cetatean turc. |Este casatorit cu o romanca de-a noastra si au impreuna un copil in varsta de 5 ani.
Astazi a avut prima infatisare la divort, sotia lui a introdus actiunea. El nu s-a prezentat dar a trimis intampinare si cerere reconventionala ca sa aiba drept de vizita la copil.
Tot astazi, mai exact acum vreo cateva ore l-a sunat sotia si i-a spus ca s-a terminat divortul. Este posibil ca divortul sa se termine de la prima infatisare cand au copil minor? Cum s-a stabilit ce pensie are de platit el, cetatean turc, angajat in Turcia daca nu s-au cerut relatii in acest sens de la angajatorul sau? Daca el a cerut drept de vizita instanta nu trebuia sa tina cont de cererea sa si sa dispuna in acest sens efectuarea unei anchete sociale si in Turcia, spun asta pentru ca el a cerut ca 1 luna pe an in timpul vacantei de vara sa-si poata lua copilul la domiciliul sau in Turcia?
Astept opiniile dumneavoastra si va multumesc anticipat!
Este imposibil ca la primul termen de judecata sa ramana in pronuntare o cauza cu obiectul de judecata "divort cu minori",,,,,B-)