Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... INSCRIERE BAROU ABSOLVENT SPIRU HARET
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

INSCRIERE BAROU ABSOLVENT SPIRU HARET

Deschid acest topic cu speranta de a afla daca se mai afla si altii in situatia mea. Am terminat la spiru hare in 2009 dreptul ID si vreau sa ma inscriu in barou pt examen si nu stiu daca o sa fiu primit din aceasta cauza. Daca ati fost careva in aceasta situatie sau stiti de altcineva m-as bucura mult sa imi spuneti cum s-a procedat. Sincer mi se pare o discriminare sa nu te poti inscrie pe motiv ca ai terminat la spiru si in alta parte diploma ar fi recunoscuta. Admiterea nu se face pe baza de dosare ci pe examen unde iti sunt verificate cunostintele. Taxa de examen e destul de mare si ma gandesc ca se inscriu cei care au o oarecare siguranta ca ar trece examenul, ca doar nu te inscrii numai sa vezi cum e si sa capeti experienta. O mare nedreptate este aceea ca un barou sa primeasca si altul nu, absolventi de la spiru. Ma gandesc ca tot ei ar avea de castigat din taxa de examen. In art. 12 pct.1 lit.b scrie ca se poate inscrie in barou cel care este licentiat al unei facultati de drept cu durata stabilita de lege.
Conditiile aplicabile primirii in profesia de avocat sunt exclusiv cele din legea 51/1995, statutul profesiei si regulamentul cadru privind organizarea examenului de primire în profesia de avocat si a examenului de obtinere a titlului profesional de avocat definitiv (decizia nr. 268/2007 a Consiliului UNBR).

Nu conteaza facultatea cata vreme absolvirea ei rezulta in obtinerea unei diplome de licentiat in drept, potrivit legii. Problema USH este tocmai acreditarea si faptul ca nu are dreptul sa elibereze diplome de licenta pentru specializarea ID. Nu este nicio discriminare la mijloc.

Andreea Lisievici a scris:

Conditiile aplicabile primirii in profesia de avocat sunt exclusiv cele din legea 51/1995, statutul profesiei si regulamentul cadru privind organizarea examenului de primire în profesia de avocat si a examenului de obtinere a titlului profesional de avocat definitiv (decizia nr. 268/2007 a Consiliului UNBR).

Nu conteaza facultatea cata vreme absolvirea ei rezulta in obtinerea unei diplome de licentiat in drept, potrivit legii. Problema USH este tocmai acreditarea si faptul ca nu are dreptul sa elibereze diplome de licenta pentru specializarea ID. Nu este nicio discriminare la mijloc.

Multumesc pt raspuns.
Si atunci eu ce trebuie sa fac pentru a intra in "legalitate"? Am vorbit cu cei de la Spiru Haret si ei au zis ca totul este legal si ca numai din 2010 nu au specializare ID ci FR si ca cele din 2009 sunt legale. #-o.
Deci chiar nu stiu ce sa fac :(( , trebe sa ma inscriu la alta facultate si dupa 4 ani sa dau iara licenta? #-o :sorry:
Verificati la minister daca au dreptate in ce priveste anul 2009. Cum arata diploma?

Nu cred ca e nevoie de alta facultate, ci de sustinerea din nou a licentei - asa se vehicula in vara anului trecut, cel putin. Ar fi mai bine sa luati legatura cu alti colegi din 2010 sa vedeti cum au rezolvat. Erau si niste litigii pe rol la vremea respectiva.