Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Atributiile de control ale Politiei Locale
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Atributiile de control ale Politiei Locale

Azi au venit in control in spatiu comercial privat care nu se afla in zona lor de activitate - respectiv piete, parcuri, comert stradal, etc.... Au intrat in incinta magazinului si au verificat preturi afisate pe produse si acordul de functionare eliberat de primaria S.4!?! singura primarie care cere asa ceva (nu stiu cat de legal este ca primaria S.4 sa oblige agentii economici sa aiba aceasta autorizatie)
Eu stiam ca cei de la Politia Locala nu au asemenea atributii. Va rog sa ma corectati daca gresesc.

Multumesc
Nu este singura primarie care cere asa ceva, este si sectorul 3 si 6 (de acestea sunt foarte sigura).
Ca atributii:
Art. 10. ¯ În domeniul activităţii comerciale, poliţia locală areurmătoarele atribuţii:
a) acţionează pentru respectarea normelor legale privinddesfăşurarea comerţului stradal şi a activităţilor comerciale,respectiv a condiţiilor şi a locurilor stabilite de autorităţileadministraţiei publice locale;
b) verifică legalitatea activităţilor de comercializare aproduselor desfăşurate de operatori economici, persoane fiziceşi juridice autorizate şi producători particulari în pieţeleagroalimentare, târguri şi oboare, precum şi respectareaprevederilorlegaledecătreadministratoriipieţeloragroalimentare;
c) verifică existenţa la locul de desfăşurare a activităţiicomerciale a autorizaţiilor, a aprobărilor, a documentelor deprovenienţă a mărfii, a buletinelor de verificare metrologicăpentru cântare, a avizelor şi a altor documente stabilite prin legisau acte administrative ale autorităţilor administraţiei publicecentrale şi locale;
d)verificărespectareanormelorlegaleprivindcomercializarea obiectelor cu caracter religios;
e) verifică respectarea normelor legale privind amplasareamaterialelor publicitare şi a locurilor de comercializare aproduselor din tutun şi a băuturilor alcoolice;
f) verifică respectarea prevederilor legale privind orarul deaprovizionare şi funcţionare al operatorilor economici;
g) identifică mărfurile şi produsele abandonate pe domeniulpublic sau privat al unităţii administrativ-teritoriale şi pe razasectoarelor municipiului Bucureşti sau pe spaţii aflate înadministrarea autorităţilor administraţiei publice locale ori a altorservicii/instituţii de interes local şi aplică procedurile legale deridicare a acestora;
h) verifică respectarea regulilor şi normelor de comerţ şiprestări de servicii stabilite prin acte normative în competenţaautorităţilor administraţiei publice locale;
i) cooperează şi acordă sprijin autorităţilor de control sanitar,de mediu şi de protecţie a consumatorilor în exercitarea atribuţiilorde serviciu specifice domeniului de activitate al acestora;
j) verifică respectarea obligaţiilor ce revin operatoriloreconomici cu privire la afişarea preţurilor, a produselorcomercializateşiaserviciilorşisesizeazăautorităţilecompetente în cazul în care identifică nereguli;
k) verifică şi soluţionează, în condiţiile legii, petiţiile primiteîn legătură cu actele şi faptele de comerţ desfăşurate în locuripublice cu încălcarea normelor legale;
l) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcareanormelor legale specifice realizării atribuţiilor prevăzute lalit. a)¯j), stabilite în sarcina autorităţilor administraţiei publice

Ca atare toate actele de control efectuate sunt perfect legale!
ContSters202274, utilizator
Sectia comerciala a Politiei locale are aceste atributii la care va referiti si despre care arata distinsa d-na mediator , atributii inscrise in art.10 lit.j
Probabil ca am citit eu o lege mai veche...

5. In domeniul activitatii comerciale, are urmatoarele atributii:
a) actioneaza pentru respectarea normelor legale privind desfasurarea comertului stradal si a activitatilor comerciale, respectiv a conditiilor si a locurilor stabilite de autoritatile administratiei publice locale;
b) verifica legalitatea activitatilor de comercializare a produselor desfasurate de operatori economici, persoane fizice si juridice autorizate si producatori particulari in pietele agroalimentare, targuri si oboare, precum si respectarea prevederilor legale de catre administratorii pietelor agroalimentare;

.....etc
Nu stiu din ce act normativ este prevederea pe care ati postat-o, dar trebuie sa cititi Legea politiei locale nr. 155/2010, in vigoare de la 1 ianuarie 2011.
Din legea respectiva eu raman la opinia ca ei au domeniu de activitate doar activitatile de comert stradal, din piete, din parcuri si alte locuri publice aflate in administratia primariei - in nici un caz nu au dreptul sa faca controale la agentii economici care nu sunt in raza lor de activitate., respectiv cele de la punctele a) si b) Din pucntul meu de vedere constat ca si primaria cere autorizatii - acorduri de functionare tot prin abuz de la agentii economici care nu se afla in custodia lor!
Nu inteleg ce treaba are primaria si de ce mi-ar cere o autorizatie care la momentul inregistrarii rolului ptr. taxele locale (spatiu comercial privat) nu este necesara!
Adica eu pot fi refuzat sa-mi desfasor o activitate economica legala ptr. ca primarului i se scoala sa nu ma autorizeze?
Cred ca le permitem prea multe acestor domni!

Art. 10
In domeniul activitatii comerciale, politia locala are urmatoarele atributii:
a) actioneaza pentru respectarea normelor legale privind desfasurarea comertului stradal si a activitatilor comerciale, respectiv a conditiilor si a locurilor stabilite de autoritatile administratiei publice locale;
b) verifica legalitatea activitatilor de comercializare a produselor desfasurate de operatori economici, persoane fizice si juridice autorizate si producatori particulari in pietele agroalimentare, targuri si oboare, precum si respectarea prevederilor legale de catre administratorii pietelor agroalimentare;
c) verifica existenta la locul de desfasurare a activitatii comerciale a autorizatiilor, a aprobarilor, a documentelor de provenienta a marfii, a buletinelor de verificare metrologica pentru cantare, a avizelor si a altor documente stabilite prin legi sau acte administrative ale autoritatilor administratiei publice centrale si locale;
d) verifica respectarea normelor legale privind comercializarea obiectelor cu caracter religios;
e) verifica respectarea normelor legale privind amplasarea materialelor publicitare si a locurilor de comercializare a produselor din tutun si a bauturilor alcoolice;
f) verifica respectarea prevederilor legale privind orarul de aprovizionare si functionare al operatorilor economici;
g) identifica marfurile si produsele abandonate pe domeniul public sau privat al unitatii administrativ-teritoriale si pe raza sectoarelor municipiului Bucuresti sau pe spatii aflate in administrarea autoritatilor administratiei publice locale ori a altor servicii/institutii de interes local si aplica procedurile legale de ridicare a acestora;
h) verifica respectarea regulilor si normelor de comert si prestari de servicii stabilite prin acte normative in competenta autoritatilor administratiei publice locale;
i) coopereaza si acorda sprijin autoritatilor de control sanitar, de mediu si de protectie a consumatorilor in exercitarea atributiilor de serviciu specifice domeniului de activitate al acestora;
j) verifica respectarea obligatiilor ce revin operatorilor economici cu privire la afisarea preturilor, a produselor comercializate si a serviciilor si sesizeaza autoritatile competente in cazul in care identifica nereguli;
k) verifica si solutioneaza, in conditiile legii, petitiile primite in legatura cu actele si faptele de comert desfasurate in locuri publice cu incalcarea normelor legale;
l) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale specifice realizarii atributiilor prevazute la lit. a)—j), stabilite in sarcina autoritatilor administratiei publice locale.
LUCk33ro, utilizator