Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Deschidere Website
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Deschidere Website

Buna ziua...sunt nou pe acest forum si sper sa fac totul cum trebuie ca sa obtin un raspuns...Am decis cu putin timp in urma sa-mi deschis un website de genul unui forum de intermedieri vanzare-cumparare (doar intermediere) sperand ca la un moment dat sa obtin un anumit trafic si abia atunci sa obtin ceva bani din trafic adik din publicitate pe site...Dar spre marea mea dezamagire am descoperit ca nu stiu nimik despre cadrul legal pentru a deschide acest site..nu stiu trebuie sa-mi fac neeaparat firma?....am inteles ca deoarece fiecare utilizator va trebui sa-si faca un cont unde li se cer ceva date cu caracter personal, ar trbui sa ma inscriu intr-un Registru de prelucrare al datelor cu caracter personal?.......:(( ...Va rog din suflet daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi sau persoane cu care as putea lua legatura pentru a ma putea lamurii in asa fel incat sa fac totul legal...Va multumesc
Buna ziua,

Eu as putea sa va spun unele lucruri in legatura cu partea tehnica. Un site e diferit de un forum. Un site este: www.microsoft.com , un forum este: forum.softpedia.com (acesta poate fi clasat si ca site-forum). Datele utilizatorilor le puteti seta dumneavoastra cum doriti. Puteti pune ca doar numele (sau un user fictiv) sa fie afisat si/sau unele date optionale (dupa cum vedeti dumneavoastra date de la fiecare utilizator pe forum (sub poza pe care o are... data inregistrarii, etc.). Desigur cand se inscrie cineva, puteti sa ii cereti date confidentiale mai serioase, dar baza de date in care le tineti sa fie securizata. Pentru aceste lucruri aveti cateva optiuni: daca angajati pe cineva de incredere sa dezvolte site-ul, forumul si partea din spatele lor, sau puteti sa achizitionati solutii complete, sau apelati la firme de specialitate in domeniu. Daca inteleg bine intermedierea de care spuneti dumneavoastra atunci ar trebui ca macar partea unde aveti datele persoanelor si ales modul de operare pe internet trebuie gandite si facute cum trebuie. Spre exemplu, daca site-ul / forumul (in special paginile sensibile care contin formulare) nu sunt puse la punct, o persoana cu cunostinte medii poate sa va dea peste cap urat de tot (schimbarea datelor utilizatorilor, stergerea tuturor conturilor, redirectionare, etc.). Eu v-am sugerat doar cateva detalii din cat trebuie facut. In functie de cat de serioasa e afacerea dumneavoastra asa trebuie sa va pregatiti "arsenalul" cu care veti lucra. In legatura cu legislatia, nu ma pricep, nu ma bag. Eventual daca veti primi alte raspunsuri de la persoane din domeniu.
Adysoft, utilizator
Va multumesc mult de raspuns...intradevar eu doresc sa realizez un site-forum...si sincer la partea asta de securizare nu prea m-am gandit...daca imi puteti da mai multe detalii in legatura cu solutiile care le pot alege v-as fi recunoscator.....adik ce inseamna solutii complete?....daca stiti cumva si ceva costuri..Va multumesc
In legatura cu detaliile acestea pot sa va scriu o carte de succes. De povestit pot sa va povestesc, dar sa dezvolt efectiv aceste solutii nu am echipamentele necesare.

Sunt firme care realizeaza servicii complete. Cand spun servicii complete ma refer la:

- Creare webiste (si forum eventual)
- Mentenanta website (intretinerea site-ului)
- Gazduirea site-ului (pe calculatoare dedicate)
- Ofera domeniu pentru site-ul gazduit (www.nume_site_dorit.ro)

Din aceste patru lucruri rezulta: www.nume_site_dorit.ro care e site-ul dorit de dumneavoastra unde pot face afacerile.

Eu din cateva cautari sumare pe Google am gasit:

[ link extern ]
[ link extern ] /

ATENTIE!
Eu nu cunosc personal aceste firme (cunosc doar o firma personal, dar e straina). Despre site-urile de mai sus nu pot sa spun mai nimic. Vi le-am dat ca sa aveti o imagine de ansamblu cu privire la ce inseamna cat de cat servicii complete si costurile lor.

RECOMANDARE: Mai intai sa vorbiti cu cei de la serviciul respectiv, sa le spuneti cam ce doriti sa realizati, ce v-ar trebui, ce va recomanda, etc.

ATENTIE! Daca nu aveti cunostinte de baza in acest domeniu, recomand sa intrebati unde nu sunteti sigur sau nu stiti ce presupune un anumit lucru.

ATENTIE!
1) Un site complex (DIN NOU IN FUNCTIE DE CAT DE IMPORTANTA E POZITIA DUMNEAVOASTRA IN LEGATURA CU CONFIDENTIALITATEA DATELOR) costa.

2) In primul rand sa va asigurati ca afacerea dumneavoastra va functiona in conditiile legii.

Recomandare:
Revizuitit site-urile de mai sus, vedeti ce presupun lucrurile pe care le ofera ei, intrebati in legatura cu ce doriti dumneavoastra si vedeti cum iesiti (cu cheltuielile si restul).

Deocamdata atat am de spus. Sper ca v-a fost de folos.
Adysoft, utilizator
Nu este necesar sa aveti o firma pentru a castiga bani din publicitate pe site (Google Ads).

Intr-adevar, daca utilizatorii isi declara datele personale si doriti sa retineti sau sa prelucrati aceste date, trebuie sa va supuneti regimului protectiei datelor cu caracter personal instituit prin Legea 677/2001. Inregistrarea la ANSPDCP o puteti face online aici [ link extern ] / .

Succes in activitate!
Eu inteleg ca tu vrei sa-ti faci un forum standard, pe care se poate inregistra cine vrea, si pe care oricine poate posta anunturi de vanzare-cumparare. Ar fi un site de anunturi dar in varianta forum, unde user-ii se contacteaza pe privat sau public ca sa faca schimb de date.
Daca e asa, nu cred ca trebuie sa-ti bati capul prea mult cu securitatea daca nu prelucrezi datele. Eu am un blog pe care lumea lasa comentarii(cu nume, email, IP) si, din cate stiu, securitatea unui forum e la fel ca cea a unui blog. Depinde unde iti gazduiesti forumul si ce setari de baza faci. Nu cred ca trebuie sa apelezi la vreo firma specializata pt securitate, atat timp cat nu folosesti datele membrilor.
Tu vei castiga din reclame mai tarziu, dupa cum ai spus ca intentionezi sa faci. Abia atunci cred ca va trebui sa iti declari venitul si sa platesti impozit si taxe.
Daca nu castigi, nu ai din ce sa platesti.

masterflo a scris:

Buna ziua...sunt nou pe acest forum si sper sa fac totul cum trebuie ca sa obtin un raspuns...Am decis cu putin timp in urma sa-mi deschis un website de genul unui forum de intermedieri vanzare-cumparare (doar intermediere) sperand ca la un moment dat sa obtin un anumit trafic si abia atunci sa obtin ceva bani din trafic adik din publicitate pe site...Dar spre marea mea dezamagire am descoperit ca nu stiu nimik despre cadrul legal pentru a deschide acest site..nu stiu trebuie sa-mi fac neeaparat firma?....am inteles ca deoarece fiecare utilizator va trebui sa-si faca un cont unde li se cer ceva date cu caracter personal, ar trbui sa ma inscriu intr-un Registru de prelucrare al datelor cu caracter personal?.......:(( ...Va rog din suflet daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi sau persoane cu care as putea lua legatura pentru a ma putea lamurii in asa fel incat sa fac totul legal...Va multumesc