Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul la concediu de studii platit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul la concediu de studii platit

buna ziua,

sa mi raspunda si mie cineva, in ce conditii si ce baza legala exista pentru concediu de studii platit si pentru ce perioada pentru sustinerea lucrarii de licenta?
mentuionez ca sunt functionar public de executie.

multumesc.
Art. 25. - (1) salariatii din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare au dreptul la concedii fara plata, a caror durata insumata nu poate depasi 90 de zile lucratoare anual, pentru rezolvarea
urmatoarelor situatii personale:
a) sustinerea examenului de bacalaureat, a examenului de admitere in institutiile de invatamant, curs seral sau fara frecventa, a examenelor de an universitar, cat si a examenului de diploma, pentru salariatii care urmeaza o forma de invatamant superior, curs seral sau fara frecventa;
b) sustinerea examenului de admitere la doctorat, a examenelor de doctorat sau a tezei de doctorat, in cazul salariatilor care nu beneficiaza de burse de doctorat;
(HG nr.250/1992 privind concediul de odihna si alte concedii ale salariatilor din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare)

Art. 152. C.mun. prevede :
(1) În cazul în care angajatorul nu şi-a respectat obligaţia de a asigura pe cheltuiala sa participarea unui salariat la formare profesională în condiţiile prevăzute de lege, salariatul are dreptul la un concediu pentru formare profesională, plătit de angajator, de până la 10 zile lucrătoare sau de până la 80 de ore.
....
freeelis a scris:

Art. 25. - (1) salariatii din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare au dreptul la concedii fara plata, a caror durata insumata nu poate depasi 90 de zile lucratoare anual, pentru rezolvarea
urmatoarelor situatii personale:
a) sustinerea examenului de bacalaureat, a examenului de admitere in institutiile de invatamant, curs seral sau fara frecventa, a examenelor de an universitar, cat si a examenului de diploma, pentru salariatii care urmeaza o forma de invatamant superior, curs seral sau fara frecventa;
b) sustinerea examenului de admitere la doctorat, a examenelor de doctorat sau a tezei de doctorat, in cazul salariatilor care nu beneficiaza de burse de doctorat;
(HG nr.250/1992 privind concediul de odihna si alte concedii ale salariatilor din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare)

Art. 152. C.mun. prevede :
(1) În cazul în care angajatorul nu şi-a respectat obligaţia de a asigura pe cheltuiala sa participarea unui salariat la formare profesională în condiţiile prevăzute de lege, salariatul are dreptul la un concediu pentru formare profesională, plătit de angajator, de până la 10 zile lucrătoare sau de până la 80 de ore.
....

Buna ziua,

Eu in 4 ani de cand lucrez la actualul loc de munca, nu am beneficiat de nici un curs de formare profesionala din partea angajatorului si nici de acest concediu de formare...eu mi-am platit singura cursurile de formare (care nu au legatura cu jobul) ...cand am intrebat de acest concediu ptr studii mi s-a spus ca nu se da decat ptr licenta (iar atunci nu mi l-au dat) .Banuiesc ca am suficienta pregatire -si diplome-astfel incat sa nu ma mai trimita la altele...cat despre concediul de formare...."depinde de fiecare firma'' acesta a fost raspunsul dat...
Angajatorii au obligaţia de a asigura participarea la programe de formare profesională pentru toţi salariaţii, după cum urmează:
a) cel puţin o dată la 2 ani, dacă au cel puţin 21 de salariaţi;
b) cel puţin o dată la 3 ani, dacă au sub 21 de salariaţi.
Credeti-ma ca stiu...nu am fost la nici un curs...o data mi s-a spus ca numai cei din vanzari merg la training-uri....si sefii...noi(prostimea)-nu...cine stie ce acte au in spate in care noi figuram ca am beneficiat de cursuri...si ITM-ul vede numai ce vrea....Multumim pentru raspunsuri!
freeelis a scris:

Angajatorii au obligaţia de a asigura participarea la programe de formare profesională pentru toţi salariaţii, după cum urmează:
a) cel puţin o dată la 2 ani, dacă au cel puţin 21 de salariaţi;
b) cel puţin o dată la 3 ani, dacă au sub 21 de salariaţi.

Buna ziua,
Am o intrebare.Lucrez din ianuarie 2007 la o companie, si nu am participat la nici un curs de formare, cu exceptia unui curs de prim ajutor luna trecuta.Nu am avut concedii platite pentru studii si nici zile libere care sa compenseze cursurile de formare de care nu am beneficiat.Intrebarea mea:
-de cate zile de concediu ar trebui sa beneficiez?pot sa beneficiez si retroactiv?
-ce pot face daca firma imi spune senin ca nu se acorda?

Multumesc.