Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... daca se schimba codul penal anul acesta,prin ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

daca se schimba codul penal anul acesta,prin schimbarea lui sunt favorizati in oarecare mod detinutii?

am auzit ca atunci cand se pun in aplicare noile legi, detinutilor li se ia o treime din pedeapsa. e adevarat? multumesc si daca are pedeapsa de 5 ani si are de executat 3 ani si 4 luni cat i se taie, executati are 2 ani si 2 luni:((
Nu este adevarat.
Sa iasa la munca sa i se mai scada din pedeapsa.
cei cu pedepse definitive si irevocabile numai beneficiaza de schimbarile aduse de noul cod penal.. cei arestati preventiv si cei ale caror pedepse nu sunt definitive mai pot beneficia
avocatPetre a scris:

cei cu pedepse definitive si irevocabile numai beneficiaza de schimbarile aduse de noul cod penal.. cei arestati preventiv si cei ale caror pedepse nu sunt definitive mai pot beneficia

Cred ca userul nu face referire la prevederile micii reforme privind reducerea pedepsei prin recunoasterea vinovatiei ci la intrarea in vigoare a noului Cod penal.
Daca in noul Cod penal limitele de pedeapsa prevazute pentru o anume infractiune sunt inferioare limitelor prevazute de legea in vigoare la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare , se aplica legea mai favorabila si condamnatilor ale caror pedepse sunt definitiv judecate .Este vorba despre retroactivitatea legii .
userul face referire la ceea ce se vehiculeaza in randul detinutilor si anume ca se va face si o redozare la intrarea in vigoare a noului cod penal.
nu cred ca se va inatampla asa ceva
3/4 din pedeapsa???? Sigur vorbim despre acelasi cod? Nu se va intampla acest lucru niciodata.
Ce treaba are intrarea in vigoare a Codurilor penale ale altor tari cu Codul nostru penal? Prin C.pen nu se prevad gratieri.