Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Eliberare conditionata regim inchis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Eliberare conditionata regim inchis

Intrebare: Daca cineva este condamnat la 5 ani inchisoare, asta inseamna ca regimul de detentie este unul inchis? Si daca da, nu beneficiaza de posibilitatea eliberarii conditionate, dupa efectuarea celor 2 treimi de pedeapsa? Va multumesc
Nu are legatura una cu alta.
Beneficiaza de liberare conditionata conform legii daca indeplineste conditiile.
Am inteles, va multumesc frumos, o seara buna!
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Nu are legatura una cu alta.
Beneficiaza de liberare conditionata conform legii daca indeplineste conditiile.

Ba dimpotriva, are foarte mare legatura.

Legea 254/2013 privind executarea pedepselor si a masurilor privative de libertate dispuse de organele judiciare in cursul procesului penal
art.36
Regimul inchis
(1) Regimul inchis se aplica initial persoanelor condamnate la pedeapsa inchisorii mai mare de 3 ani, dar care nu depaseste 13 ani.

iar Codul penal prevede:
ART. 100

Condiţiile liberării condiţionate în cazul pedepsei închisorii

(1) Liberarea condiţionată în cazul închisorii poate fi dispusă, dacă:

a) cel condamnat a executat cel puţin două treimi din durata pedepsei, în cazul închisorii care nu depăşeşte 10 ani, sau cel puţin trei pătrimi din durata pedepsei, dar nu mai mult de 20 de ani, în cazul închisorii mai mari de 10 ani;

b) cel condamnat se află în executarea pedepsei în regim semideschis sau deschis;

In concluzie condamnatul nu va putea sa beneficieze de liberare conditionata, decat dupa momentul schimbarii regimului de detentie de la regim inchis, la regim semideschis sau deschis.
Aa, pai de asta nu intelegeam, citisem ceva despre asta pe net. In concluzie, el trebuie sa execute ceva din pedeapsa, pana (si daca) i se schimba regimul, si abia apoi sa se puna problema de eliberare conditionata, nu? Multumesc!