Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua. A-si dori cateva raspunsuri daca ma poate ajuta cineva.
In 1990 a murit mama mea. In urma decesului ei nu s-a facut succesiune.
Tatal meu s-a recasatorit in 2000, dar inainte a trait 8 ani in cuncubinaj cu a doua sotie. De curand a murit si tatal meu. Am dori sa stim care sunt cota parte ce ii revine sotiei tatalui meu si cota parte ce imi revine mie si fratelui meu? Daca toate bunurile intra in masa succesorala sau doar cele dobandite in timpul casniciei-cuncubinajului?
Va multumesc.
sotia tatalui dvs are 1/4 din bunurile care fac obiectul succesiunii dupa tatal dvs. restul se imparte in cote egale intre dvs si fratele dvs.