Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Absente nemotivate

Buna ziua, un salariat a avut 5 z nemotivate, nu sa prezentat la munca,iar acuma a adus o cerere de desfacere a contractului din data de 12.05.11 cu acordul partilor.
Directorul a fost de acord.In statul de plata cum sunt privite aceste absente nemotivate, sunt platite cele 5 zile, beneficiaza concediu de odihna aferent celor 5 z?
Zilele in care salariatul a absentat nu sunt platite. Concediul de odihna se acorda proportional cu activitatea lucrata, ori in timpul cat a absentat nu a lucrat.
Daca a depus o cerere de CO pentru cele 5 zile cat a absentat de la serviciu, consider ca este Ok. Daca nu, trebuie pontat nemotivat, iar cand isi face lichidarea i se compenseaza zilele de concediu neefectuate.
In nici un caz nu trebuie pontat prezent, pentru ca nu se stie in ce intamplari s-a aflat in zilele cat a lipsit.
Asa stiam si eu, dar eu lucrez cu Saga,am scris cate ore a lucrat, iar la pontaj am bifat la absente nemotivate, dar acele 5 z le-a trecut platite.
Probabil ca gresec eu, dar nu imi dau seama unde.
Daca lucrati cu Saga as aprecia daca ma-ti lumina.
Multumesc
Multumesc , am descoperit ce am gresit , nu am actualizat datele dupa ce am scris pontajul.
Inca odata mii de multumiri.
un salariat a avut 5 z nemotivate, nu sa prezentat la munca,

Daca a depus o cerere de CO pentru cele 5 zile cat a absentat de la serviciu

Daca depunea cerere nu mai era absent nemotivat.