avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea Nr 37/2020 aduce modificări la art 139 din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea Nr 37/2020 aduce modificări la art 139 din Codul Muncii,Vinerea ...

Legea Nr 37/2020 aduce modificări la art 139 din Codul Muncii,Vinerea mare,Zilele de Paști de Rusalii daca lucrezi ești plătit cu un spor la salariu daca se lucrează depinde de cultul religios.
Daca angajatorul îți dă liber vrea sa recuperezi sau nu depinde de angajator.
Dar ptr celelalte zile libere din Codul muncii rămîne valabil cum e.legea Nr 37/2020 ptr cultul religios.
In zii de sărbătoare legală legislația ce prevede sa fii trecut liber in pontaj sau absent nemotivat daca nu vii la munca alții vin la munca eu nu vin depinde d angajator aici care e procedura.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:41, 1 Mai 2021
Și nelămurirea care este?
Cum este 1 iunie,15 august,30 Noiembrie,1 Decembrie sint recuperabile daca nu vin la munca sau pontat liber sau nemotivat in pontaj.

Cornel Vasile a scris:

Și nelămurirea care este?

Sunt zile de sărbătoare legala în care nu se lucrează.

Nu sunt pontate. In cazul în care sunteți de serviciu și nu va prezentați atunci veți fi pontat absent nemotivat.
Liber in pontaj daca vrea angajatorul să treacă,daca fac cerere scrisa sa fiu trecut liber in pontaj trebuie sa scriu motivul ptr ce sa fiu trecut liber sa nu fiu trecut nemotivat

Cornel Vasile a scris:

Sunt zile de sărbătoare legala în care nu se lucrează.

Nu sunt pontate. In cazul în care sunteți de serviciu și nu va prezentați atunci veți fi pontat absent nemotivat.

Exemplu dau 1 Iunie cade marți îmi iau concediu d odihna luni și miercuri atunci nu am cum sa vin pe 1 iunie la munca,sau luni cade Rusaliile îmi iau vineri și marți concediu d odihna 2 zile atunci nu are cum sa fiu trecut nemotivat.

Magie1 a scris:

Liber in pontaj daca vrea angajatorul să treacă,daca fac cerere scrisa sa fiu trecut liber in pontaj trebuie sa scriu motivul ptr ce sa fiu trecut liber sa nu fiu trecut nemotivat

Cornel Vasile a scris:

Sunt zile de sărbătoare legala în care nu se lucrează.

Nu sunt pontate. In cazul în care sunteți de serviciu și nu va prezentați atunci veți fi pontat absent nemotivat.



Alte discuții în legătură

Am dreptul la zi libera de 1 iunie daca nu am religie ortodoxa? Monica0505 Monica0505 Buna ziua, am religie reformata si conform contractului de munca beneficiez de zi libera in ziua de Rusalii pe 1 Iunie. Angajatorul nu doreste sa îmi acorde ... (vezi toată discuția)
Pastele catolic - sarbatoare legala? irumes irumes Conform ultimelor modificari ale art. 139 din Codul Muncii, alin.(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt: - 1 şi 2 ianuarie; - ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in cazul in care de exemplu sunt salariati care sunt ... daliborca.nicolin daliborca.nicolin Buna ziua, In cazul in care de exemplu sunt salariati care sunt de alta religie, de exemplu de religia catolica, in acest caz cum procedam cu zilele ... (vezi toată discuția)