Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara de urmas

ma numesc zoe sunt din cluj si in momentul de fata sunt in pensie gradul 2 de boala si am optat pentru pensia sotului meu decedat , fost ofiter ,benefind astfel de pensie militara de urmas.
Rugamintea mea este sa-mi spuneti daca conform legislatiei in viguare voi mai putea beneficia de acest drept avand in vedere faptul ca eu voi implini varsta de 55 ani in luna septembrie anul curent.
Mai am dreptul de a beneficia de aceasta pensie militara pana la implinirea varstei de 55 ani ( cum era inainte ) sau voi fi incadrata la pensie civila ( avand si eu 30 de ani vechime in campul muncii ) ??
Stabilirea gradului de invaliditate il va stabili comisia militara, cum era pana acum, sau medicul expert al asigurarilor sociale de sanatate ?
Va rog sa ma ajutati
MUltumesc
coldea_zoe, utilizator
coldea_zoe a scris:
ma numesc zoe sunt din cluj si in momentul de fata sunt in pensie gradul 2 de boala si am optat pentru pensia sotului meu decedat , fiind ofiter ,benefind astfel de pensie militara de urmas.

Pana aici situatia este clara, doamna.

coldea_zoe a scris:
Rugamintea mea este sa-mi spuneti daca conform legislatiei in viguare voi mai putea beneficia de acest drept avand in vedere faptul ca eu voi implini varsta de 55 ani in luna septembrie anul curent.

Nu mai are nicio importanta ca impliniti 55 de ani. Sistemul militar de pensii a fost integrat in sistemul public de pensii iar Legea nr. 263/2010 nu mai prevede aceasta varsta (de 55 de ani).

coldea_zoe a scris:
Mai am dreptul de a beneficia de aceasta pensie militara pana la implinirea varstei de 55 ani ( cum era inainte ) sau voi fi incadrata la pensie civila ( avand si eu 30 de ani vechime in campul muncii ) ??

Nu mai este cum era inainte. :) In niciun caz nu veti fi "incadrata la pensie civila" atunci cand veti implini 55 de ani.

Ati optat pentru pensia de urmas. In martie 2017, cand veti implini 60 de ani si 6 luni, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta. Aceasta este varsta dvs. standard de pensionare, nu 55 de ani. Atunci, in martie 2017, veti putea opta intre pensia pentru limita de varsta si pensia de urmas.

coldea_zoe a scris:
Stabilirea gradului de invaliditate il va stabili comisia militara, cum era pana acum, sau medicul expert al asigurarilor sociale de sanatate ?

Nu prea inteleg intrebarea, dar presupun ca este vorba despre faptul ca pensia sotului era pensie de invaliditate. Despre pensia dvs. de invaliditate nu poate fi vorba, intrucat este stabilita in sistemul public de pensii. Sau presupunerea mea este incorecta? Poate reveniti cu precizari, nu inteleg ce ati vrut sa intrebati.
Comisiile de expertiza medico-militara nu au fost desfiintate.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc din suflet pentru faptul ca mi-ati raspuns.

Va rog sa ma scuzati pentru insistenta, dar sunt disperata.

Pensia sotului meu decedat, a fost pensie militara la limita de grad. Eu dupa decesul lui am beneficiat de pensie de invaliditate, gr 2 si am luat 1 / 2 din pensia sotului. Eu in continuare, in conditiile actuale, mergand la comisia civila, pana in martie 2017, mai pot beneficia de pensia actuala de urmas pe care o am acum ??

Va multumesc din suflet !!
coldea_zoe, utilizator
:) Doamna, nu aveti niciun motiv sa fiti disperata.

Daca ati lucrat in sistemul public, veti beneficia de pensie pentru limita de varsta in martie 2017. Pana atunci ramaneti in plata cu pensia de urmas.

Ar fi multe de spus dar, in esenta, drepturile dvs. de pensie s-au deschis anterior aparitiei Legii nr. 263/2010 iar prevederile acestui act normativ nu retroactiveaza.
Va multumesc din suflet pentru informatii. M-am mai linistit.
Cu maxima recunostinta,

Zoe