Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indeplinire conditii de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indeplinire conditii de pensionare

Buna ziua,

Sunt nascut 19.11.1956 sex M.
Am lucrat in grupa I 16 ani si 2 luni si in grupa II 8 ani 9 luni 16 zile, apoi in conditii deosebite 2 ani si 9 luni.
Doresc sa aflu cand indeplinesc conditiile de pensionare.

Multumesc anticipat.
Beneficiati de reducerea varstei standard cu 6 ani.
Indepliniti conditiile de pensionare pentru limita de varsta cu reducerea aferenta la implinirea varstei de 59 de ani.
Daca am peste 35 ani vechime cotizabila pot iesi la pensie anticipat inainte de 59 ani ?
Raspuns pentru barbat:
Limita de varsta la 65 de ani.Anticipat sau anticipat partial la 60 de ani.Conditia de stagiu pentru anticipat este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Pentru anticipat partial conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat
Buna ziua,

Sunt nascut 01.06.1957 sex M.
Am lucrat in grupa I 15 ani , 10 luni si 24 zile si in grupa II 10 luni 8 zile, apoi in conditii speciale 6 ani si 2 luni.
mentionez ca lucrez si in momentul de fata, la cfr, sunt mecanic locomotiva.
Doresc sa aflu cand indeplinesc conditiile de pensionare.

Multumesc anticipat.
ion radu
liliana radu a scris:
Am lucrat in grupa I 15 ani , 10 luni si 24 zile si in grupa II 10 luni 8 zile, apoi in conditii speciale 6 ani si 2 luni.

Nu ati lucrat si in conditii normale? Stagii asimilate nu aveti (stagiul militar, de exemplu)?

Pana acum ati realizat un stagiu de aproximativ 33 de ani si 4 luni (am avut in vedere si perioadele suplimentare acordate pentru grupele de munca si conditiile speciale). Veti putea beneficia de pensie pentru limita de varsta la 58 de ani si 6 luni, cu conditia sa realizati stagiul complet de cotizare de 35 de ani.

Pensia anticipata partiala nu va intereseaza intrucat o puteti solicita cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, adica la 60 de ani - ulterior varstei la care puteti solicita pensie pentru limita de varsta.