avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

Sunt nascut pe 31-08-1950,am stadiul de cotizare realizat de 43 de ani 11 luni 14 zile in sector de stat din care 11 ani 6 luni 28 de zile gr 2(leg 3/1977)conditii speciale3 ani 9 luni 2 zile,conditii normale 22 ani 9 luni27 de zile.Stagiul aferent grupei a 2 a este de 4 ani si 6 luni.Care este varsta la care pot iesi la pensie pentru limita de varsta ???...va multumesc !!!
Cel mai recent răspuns: CHIRIAC MIRCEA , utilizator 01:22, 11 Decembrie 2010
Data nasterii : august 1950

Puteti beneficia de:

Pensie pentru limita de varsta incepand cu august 2015, respectiv la implinirea varstei de 65 ani , daca realizati un stagiu de cel putin 15 ani ;
Pensie anticipata incepand cu august 2010, respectiv la implinirea varstei de 60 ani, daca realizati un stagiu de cotizare de cel putin 45 ani ; ( a f
Pensie anticipata partiala incepand cu august 2010, respectiv la implinirea varstei de 60 ani, daca realizati un stagiu de cel putin 35 ani .
Avand in vedere ani lucrati in conditii speciale si in gr II de munca puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare conf L19/2000.
CHIRIAC MIRCEA a scris:
(...) am stadiul de cotizare realizat de 43 de ani 11 luni 14 zile in sector de stat din care 11 ani 6 luni 28 de zile gr 2(leg 3/1977)conditii speciale3 ani 9 luni 2 zile,conditii normale 22 ani 9 luni27 de zile.Stagiul aferent grupei a 2 a este de 4 ani si 6 luni.

Stagiul aferent unei perioade de 11 ani lucrate in grupa II de munca este de 2 ani si 9 luni, nu de 4 ani si 6 luni. In ce perioada ati lucrat in conditii speciale?

Daca aveti o decizie de respingere prind acordarea drepturilor de pensie emisa de casa de pensii, va rog sa reveniti cu toate datele referitoare la stagiul realizat, asa cum rezulta ele din decizie. Altfel, nu am cum sa va spun cu cat se reduce varsta standard de pensionare.
conditii speciale 3 ani 9 luni 2 zile anterior lunii o4 an 2001;in gr.ll (legea 3/1977) 11 ani 6 luni 28 zile ; conditii normale 22 de ani 9 luni 27 zile ;stagiul asimilat 1 an 3 luni si 17 zile ;stagiul aferent gr l si ll 4 ani 6 luni....toate datele prezentate sunt conform deciziei de respingere....care va fi varsta de pensionare?...va multumesc
CHIRIAC MIRCEA a scris:
conditii speciale 3 ani 9 luni 2 zile anterior lunii o4 an 2001

Parerea mea este ca perioada de mai sus este lucrata in grupa I de munca, numai asa se poate ajunge la un stagiu aferent perioadelor lucrate in grupe de munca de 4 ani si 6 luni (pentru perioadele lucrate in conditii speciale nu se acorda spor de grupa).

Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 62 de ani, varsta standard de pensionare de 65 de ani fiind redusa cu 3 ani pentru activitatea lucrata in grupe de munca. Incepand cu prima zi lucratoare a anului 2011 puteti sa solicitati pensie anticipata, indepliniti conditiile pentru acordarea acestei categorii de pensie.
stima...sarbatori fericite !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate pensiona? danares1 danares1 Am un angajat cu urmatoarele date: data nasterii :15.12.1949 stagiu de cotizare 29 ani si 5 luni ( din care 1 an 4 luni si 21 zile stagiul militar, in ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie mihaelasasu mihaelasasu Buna ziua. Am o nedumerire legata de modul de determinare a varstei de pensionare a tatalui meu si implicit a momentului in care i-a fost aprobat in cele din ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie grupa1 cucuruzu cucuruzu Buna ziua! Am o nelamurire in legatura cu grupa 1 de munca daca ea mai este valabila. Tatal meu a primit decizie destul de ambigua de la casa de pensii in ... (vezi toată discuția)