Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se poate pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se poate pensiona?

Am un angajat cu urmatoarele date: data nasterii :15.12.1949
stagiu de cotizare 29 ani si 5 luni ( din care 1 an 4 luni si 21 zile stagiul militar, in perioada 05.10.1970 - 26.02.1972).
- 4 ani 6 luni si 17 zile in gr. a II-a 9 perioada14.09.1992 - 01.04.1997
- 14 ani 6 luni si 7 zile gr. I , perioada 07.03.1978 - 14.09.1992.
Poate beneficia de pensie limita de varsta sau anticipata, anticipata partiala?
Va multumesc.
Date generale: Un barbat nascut in decembrie 1949 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 64 ani si 11 luni; stagiul complet de cotizare este de 34 ani si 10 luni iar stagiul minim de 14 ani si 10 luni.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de 28 ani si 1 luna i se adauga 8 ani stagiu aferent activitatii desfasurate in grupe de munca, rezultand un stagiu total de 36 ani si 1 luna (am scazut perioada in care a satisfacut stagiul militar, care este avuta in vedere numai la limita de varsta). Din punctul de vedere al stagiului de cotizare poate beneficia de pensie pentru limita de varsta si de pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupe de munca angajatul dvs. are dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani.

Angajatul dvs. poate beneficia de:
-pensie pentru limita de varsta cand va implini 61 ani si 11 luni;
-pensie anticipata partiala la 59 ani si 11 luni, varsta pe care a implinit-o in 15 noiembrie anul acesta.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Va multumesc foarte mult.
S-au inmultit numarul colegilor care vor sa stie cand se pot pensiona, iar pentru a le putea da un raspuns corect va rog sa ma ajutati in clarificarea unor aspecte:
in exemplul de mai sus - salariatul se poate pensiona limita de varsta la 61 de ani si 11 luni, intrebari:
- reducerea varstei de pensionare are loc in conditiile realizarii stagiului complet de cotizare?
- in baza anilor lucrati in grupa se poate reduce varsta de pensionare si in acelasi timp acesti ani se adauga si la stagiul de cotizare?
- se mai aplica bonusul la vechimea in munca in functie de perioada lucrata in grupe ( 6 luni pt 1 an lucrat in gr.I si 3 luni pt 1 an lucrat in gr. II), in baza carei legi?
Va multumesc!
1. Numai in cazul persoanelor carora li se aplica prevederile ar. 42 din Legea nr. 19/2000.
2. Nu, anii cu care se reduce varsta standard de pensionare nu se aduna cu stagiul complet de cotizare.
3. Da, acest spor (sau stagiu aferent perioadelor lucrate in grupe de munca) se adauga stagiului realizat, in temeiul mai multor prevederi ale Ordinului nr. 340/2001 care fac trimitere la art. 14 din Legea nr. 3/1977 ( cap. B, sectiunea II, pct. 2, lit. a) si cap. B, sectiunea III, pct. 8).

Gabriela Pintea