avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se poate pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se poate pensiona?

Am un angajat cu urmatoarele date: data nasterii :15.12.1949
stagiu de cotizare 29 ani si 5 luni ( din care 1 an 4 luni si 21 zile stagiul militar, in perioada 05.10.1970 - 26.02.1972).
- 4 ani 6 luni si 17 zile in gr. a II-a 9 perioada14.09.1992 - 01.04.1997
- 14 ani 6 luni si 7 zile gr. I , perioada 07.03.1978 - 14.09.1992.
Poate beneficia de pensie limita de varsta sau anticipata, anticipata partiala?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 09:49, 12 Februarie 2010
Date generale: Un barbat nascut in decembrie 1949 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 64 ani si 11 luni; stagiul complet de cotizare este de 34 ani si 10 luni iar stagiul minim de 14 ani si 10 luni.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de 28 ani si 1 luna i se adauga 8 ani stagiu aferent activitatii desfasurate in grupe de munca, rezultand un stagiu total de 36 ani si 1 luna (am scazut perioada in care a satisfacut stagiul militar, care este avuta in vedere numai la limita de varsta). Din punctul de vedere al stagiului de cotizare poate beneficia de pensie pentru limita de varsta si de pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupe de munca angajatul dvs. are dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani.

Angajatul dvs. poate beneficia de:
-pensie pentru limita de varsta cand va implini 61 ani si 11 luni;
-pensie anticipata partiala la 59 ani si 11 luni, varsta pe care a implinit-o in 15 noiembrie anul acesta.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Va multumesc foarte mult.
S-au inmultit numarul colegilor care vor sa stie cand se pot pensiona, iar pentru a le putea da un raspuns corect va rog sa ma ajutati in clarificarea unor aspecte:
in exemplul de mai sus - salariatul se poate pensiona limita de varsta la 61 de ani si 11 luni, intrebari:
- reducerea varstei de pensionare are loc in conditiile realizarii stagiului complet de cotizare?
- in baza anilor lucrati in grupa se poate reduce varsta de pensionare si in acelasi timp acesti ani se adauga si la stagiul de cotizare?
- se mai aplica bonusul la vechimea in munca in functie de perioada lucrata in grupe ( 6 luni pt 1 an lucrat in gr.I si 3 luni pt 1 an lucrat in gr. II), in baza carei legi?
Va multumesc!
1. Numai in cazul persoanelor carora li se aplica prevederile ar. 42 din Legea nr. 19/2000.
2. Nu, anii cu care se reduce varsta standard de pensionare nu se aduna cu stagiul complet de cotizare.
3. Da, acest spor (sau stagiu aferent perioadelor lucrate in grupe de munca) se adauga stagiului realizat, in temeiul mai multor prevederi ale Ordinului nr. 340/2001 care fac trimitere la art. 14 din Legea nr. 3/1977 ( cap. B, sectiunea II, pct. 2, lit. a) si cap. B, sectiunea III, pct. 8).

Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare sorincon sorincon Sunt nascut la 29 decebrie 1949. sex M. Sunt angajat de la data de 01.11.1972. In grupa I de munca am lucrat 11 ani si 7 luni, iar in grupa II de munca am ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta pentru pensie grupa 1 ruri ruri Subiect: calcul stagiu realizat pentru pensie 1.sant nascut in 09.06.1960 2. Perioada 29.07.1977-02.04.1989 am statut de angajat cu C.M. 3.Perioada ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta pensie cu reducere datorata grupei ii carmen paroiu carmen paroiu Va rog sa aveti amabilitatea de a ma ajuta in calcularea varstei pentru pensionare limita varsta cu reducerea varstei standard datorata grupei II si data la ... (vezi toată discuția)