Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Sunt nascut la 29 decebrie 1949. sex M. Sunt angajat de la data de 01.11.1972. In grupa I de munca am lucrat 11 ani si 7 luni, iar in grupa II de munca am lucrat 6 ani si 7 luni. In perioada 0ctombrie 1967-iunie 1972 am urmat cursurile facultatii , cursuri de zi. Daca pot iesi la pensie anticipat si cand pot depune dosarul de pensie?
Date generale: Un barbat nascut in decembrie 1949 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 64 ani si 11 luni; stagiul complet de cotizare este de 34 ani si 10 luni iar stagiul minim de 14 ani si 10 luni.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de dvs. de aproximativ 37 de ani i se adauga un stagiu aferent activitatii desfasurate in grupele I si II de munca de 7 ani, rezultand un stagiu total de 44 de ani. Conditia referitoare la stagiul de cotizare este indeplinita pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta si de pensie anticipata partiala.
Atentie! Perioada in care ati satisfacut stagiul militar si cea in care ati urmat cursurile facultatii sunt perioade asimilate stagiului de cotizare si nu sunt avute in vedere la calculul pensiei anticipate partiale.

Varsta standard de pensionare: Pentru perioada in care v-ati desfasurat activitatea in grupe de munca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni.

Deci, de pensie pentru limita de varsta puteti beneficia cand impliniti 61 de ani si 5 luni iar de pensie anticipata partiala puteti beneficia cand impliniti 59 de ani si 11 luni, adica la sfarsitul lui noiembrie anul acesta.

Cererea impreuna cu actele le depuneti la casa de pensii ulterior datei de 29 noiembrie 2009, nu inainte.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc pentru raspuns ! Totusi ma scuza-ti, nu am inteles de ce la o vechime de 11 ani si 7 luni in grupa I si 6 ani si 7 luni in grupa II se adauga un stagiu de cotizare de numai 7 ani ?
SPOR:
- pentru cei 11 ani de gr I = 11 x 6 luni = 5 ani si 6 luni
- pentru cei 6 ani si 7 luni de gr II se aduna cele 7 luni de gr. I = 7 ani x 3 luni = 1 an si 9 luni
TOTAL SPOR = 7 ani si 3 luni
Pentru fiecare an intreg lucrat in grupa I de munca se adauga stagiului de cotizare 6 luni iar pentru fiecare an intreg lucrat in grupa II de munca se adauga stagiului de cotizare 3 luni.
Stagiul aferent grupei I de munca este de 5 ani si 6 luni iar cel aferent grupei II este de 1 an si 6 luni.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

LATER EDIT

Am pierdut din vedere ca fractiunile de timp se calculeaza asa cum a precizat Bruta, deci este vorba despre 7 ani si 3 luni.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Deci in concluzie, cand pot iesi la pensie anticipat?