avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Sunt nascut la 29 decebrie 1949. sex M. Sunt angajat de la data de 01.11.1972. In grupa I de munca am lucrat 11 ani si 7 luni, iar in grupa II de munca am lucrat 6 ani si 7 luni. In perioada 0ctombrie 1967-iunie 1972 am urmat cursurile facultatii , cursuri de zi. Daca pot iesi la pensie anticipat si cand pot depune dosarul de pensie?
Cel mai recent răspuns: Bruta , utilizator 22:27, 23 Octombrie 2009
* in afara de facultate si activitatea in gr I si gr II (in total 18 ani si 2 luni), banuiesc ca ati mai lucrat (pentru a realiza vechimea ceruta de lege)
* perioadele de grupe superioare de munca sunt lucrate timp 100% ???
Daca da, aveti dreptul la pensie limita varsta (oricand) cu reducerea varstei de pensionare cu 6 ani urmare celor 11 ani de griupa I de munca.
Sunt nascut la 29 decebrie 1949. sex M. Sunt angajat de la data de 01.11.1972. In grupa I de munca am lucrat 11 ani si 7 luni, iar in grupa II de munca am lucrat 6 ani si 7 luni ( lucrate 100%). In perioada octombrie 1967-iunie 1972 am urmat cursurile facultatii , cursuri de zi. La 01.noiembrie am o vechime de 37 ani.Deci ....?. Multumesc anticipat. !
1. Colegul meu v-a raspuns, mai sus, ca puteti iesi la pensie oricand.
2. Mergeti la Casa de Pensii de care apartineti si depuneti dosarul.
este foarte ok, acum depinde de Dvs daca mai vreti:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate pensiona? danares1 danares1 Am un angajat cu urmatoarele date: data nasterii :15.12.1949 stagiu de cotizare 29 ani si 5 luni ( din care 1 an 4 luni si 21 zile stagiul militar, in ... (vezi toată discuția)
Legea 380 GABRIELA2014 GABRIELA2014 Buna seara, Am 7 ani si 11 luni grupa I. Va rog sa-mi spuneti cu cat se reduce varsta standard de pensionare. Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Grupa se ia in calcul la stabilirea pensiei anticipate? ContSters61634 ContSters61634 Reducerea vârstei de pensionare pentru grupa I sau a II a se cumulează sau nu cu reducerea de maxim 5 ani la stabilirea pensiei anticipate , respectiv ... (vezi toată discuția)