Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poate beneficia de pensie anticipata partiala?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poate beneficia de pensie anticipata partiala?

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
Femeie, nascuta la 28.07.1950;
Stagiul de cotizare: 25 ani si 3 luni ;
Grupa 2 de munca - 21 ani si 2 luni
Intrebare: are dreptul la pensie anticipata partial?

Mentionez ca, pe timpul perioadei cat a lucrat in grupa a 2 de munca, a fost functionar economic si contabil in cadrul unei societati de constructii.
Se ia in considerare grupa a II-a de munca in acest caz?

Multumesc!

Nascuta in anul 1950 ati indeplinit deja conditia varstei pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta . Stagiul complet de cotizare 27 ani, stagiu minim 12 ani. Profesia nu cred ca va da voie la grupa de munca dar daca aveti adeverinta in acest sens....
Am adeverinta in acest sens, in care se precizeaza incadrarea in grupa a doua de munca, eliberata in conformitate cu HG 1223/1990 si Ord nr. 50/1990, pozitia 94 anexa II si Hotararea Consiliului de Administratie
Problema a fost ca s-a depus dosarul de pensionare in ianuarie anul acesta, si l-au respins pe acest motiv, ca functia de functionar economic si contabil nu desfasoara activitatile prevazute de HG 1223/1990 in conditii de santier.

As vrea sa stiu daca aceasta adeverinta are vreo valoare, sau daca se poate face ceva in acest sens.

Tuca Anamaria, utilizator
Dosarul nu trebuie respins pentru ca indepliniti conditiile de pensionare pentru limita de varsta. S-a respins adeverinta ca nu indeplineste conditiile HG, desi cei care v-au eliberat-o si-au asumat responsabilitatea. Daca asta vreti sa contestati puteti sa o faceti desi s-ar putea sa le faceti mari probleme celor care v-au eliberat adeverinta.
Sincer, eu nu inteleg de ce intrebati despre pensia anticipata partiala.

Dvs. indepliniti din ianuarie 2009 conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta intrucat ati implinit varsta standard de pensionare de 58 de ani si 6 luni si ati realizat stagiul minim de cotizare de 12 ani. Sunteti nascuta in 1950, nu?

Este ilogic sa solicitati pensie anticipata partiala cand indepliniti conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta, cuantumul pensiei anticipate partiale este diminuat.

Nu are importanta cand ati depus dosarul la casa de pensii, pentru doamnele nascute in 1950 varsta standard de pensionare si stagiile de cotizare au ramas aceleasi si potrivit Legii nr. 263/2010.

Mi se pare incredibil ca cei de la pensii au emis decizie de respingere, eroarea este mult prea mare. Verificati datele pe care le-ati dat in mesajul initial si, daca acestea sunt corecte, va rog sa precizati ce categorie de pensie ati solicitat casei de pensii, cand ati depus cererea la casa de pensii si care este motivul respingerii cererii (redati-l intocmai din decizia de respingere).
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Imi cer mii de scuze, am fost atat de suparata incat a fost greseala mea.
este vorba de anul 1955, nu 1950. Incerc sa gasesc ceva concret care poate sa o ajute pe mama mea.

Deci mama e nascuta in 1955, iar motivul respingerii a fost intocmai acesta:
- nu s-a acordat grupa a II-a de munca pe perioada 04.02.76-01.04.97 (exact perioada trecuta in adeverinta) intrucat functia de functionar economic si contabil nu desfasoara activitatile prevazute de HG 1223/1990 in conditii de santier
- are varsta standard redusa cu pana la 5 ani, dar nu are stagiul complet de cotizare prevazut de legea 263/2010 in anexa 5
- conform art 65 alin 3 din L263/2010, la stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate partiale nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin.1, lit. a)-c) si g)

Tuca Anamaria, utilizator