Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale firma taxi
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

firma taxi

va rog sa mi spuneti ce trebuie sa fac ca sa imi deschid o firma de taxiuri.multumesc
Actele necesare pentru obþinerea autorizaþiilor de taxi
Nr. 13 - Decembrie 2003

Acte necesare pentru dobandirea licentei de transport rutier in regim de taxi:

1. Certificat de inmatriculare de la Oficiul Registrului Comertului;

2. Cod fiscal;

3. Statutul – din care sa reiasa obiect de activitate transport rutier in regim de taxi;

4. Lista autovehicule detinute pentru care se solicita licenta de executie;

5. Dovada spatiu de parcare si intretinere (act proprietate, contract de inchiriere intre persoana fizica si firma - legalizat sau inregistrat la Administratia Financiara, contract prestari servicii);

6. Acte persoana desemnata:

a) dovada calitate de angajat – contract de munca;

b) decizie de numire;

c) certificat de pregatire profesionala;

d) cazier judiciar al persoanei desenmate sa conduca permanent si efectiv activitatea de transport rutier;

e) aviz medical si psihologic obtinut de la unitatile specializate din reteaua sanitara a Ministerului transporturilor, constructiilor si turismului;

f) copie buletin sau carte de identitate.

7. Raportul unui auditor autorizat intocmit pe baza bilantului contabil vizat de directia finantelor publice;

In cazul in care operatorul de transport obtine pentru prima oara licenta de transport public in regim de taxi, dovada capacitatii financiare se considera indeplinita temporar, daca pentru fiecare licenta de executie pentru vehicul solicitata, prezinta dovada ca detine autovehiculul respectiv in proprietate.

8. Copia bilantului contabil;

9. Cazier judiciar al administratorului;

10. Recomandarea gratuita din partea camerelor taximeriatilor ca filiale judetene sau din partea asociatiilor profesionale representative.

Pentru filiale:

11. Certificat de inmatriculare de la Oficiul Registrului Comertului pentru filialele pentru care se solicita exemplar de serviciu;

12. Acte persoana desemnata pentru filiale (la fel ca la punctual 5)

Plata licentei se efectueaza prin ordin de plata in contul agentiei Autoritatii Rutiere Romane –ARR respective.
Acte necesare pentru dobandirea licentei de executie pentru vehicul:

1. Copia certificatului de inmatriculare si a cartii de identitate a autovehiculului;

2. Talonul – anexa la certificatul de inmatriculare, cu inspectia tehnica valabila;

3. Certificatul de agreare pentru utilizarea autovehiculului in regim de taxi, eliberat de Registrul Auto Roman;

4. Dovada detinerii autovehiculului in cazul in care acesta este detinut cu contract de leasing sau inchiriere (operator taxi);

5. Asigurarea pasagerilor si bagajelor pentru riscurile ce cad in sarcina operatorilor de transport si a taximetristilor independenti;

6. Asigurarea obligatorie de raspundere civila auto;

pt mai multe detalii puteti apela ARR
Sediul central : Bulevardul Dinicu Golescu nr.38, sector 1, Bucuresti:

Telefon : 021/312.15.19; 021/318.21.00

Fax : 021/312.10.81; 021/318.21.05; 021/318.21.07

e-mail : relatii_publice@arr.ro;arutiera@arr.ro