Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita / acte false
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita / acte false

Buna ziua!

Am si eu urmatoarea speta:

Sotia mea a binevoit sa ajute o prietena prin girarea unui imprumut la un C.A.R.
A completa o adeverinta tip si a inmanat-o persoanei.
Persoana respectiva a facut imprumut la o alta societatea CAR decat cea din adeverinta si a considerat ca poate face una identica pe formularul nou. Adica:
1. a decupat semnatrura si data prin anumite mijloace(scanare , xerox ) , le-a trecut pe noul formular. (se cunoste diferenta)
2. Pe noul formular nu apar stampila si semnatura autorizata a societatii unde lucreza sotia , prin care sa confirme ca lucreza la societatea respectiva.
3.societatea din adeverinta este CMI si in realitate este o societate comerciala.
4. salariul nu apare.

Singurele date reale sunt : numele complet, cnp , adresa .

Am primit acasa de la executor judecatoresc somatie sa plateasca imprumutul pt ca nu au mai fost platite ratele.
Persoana care a facut imprumutul este judecata pt luare de mita.

Pot sa "sperii" societatea de credit sa-si retraga cererea de executare si sa invoc faptul ca a uzat de fals cu buna stiinta.?

Ce se poate face?

Multumesc!
nu aveti cum sa-i speriati.mai bine faceti-i doamnei respective o plangere penala.
din pacate , doamna care a contractat imprumutul este la inchisoare, are de ispasit 3 ani.

daca ii mai fac si eu plangere penala este posibil sa se prelungeasca acea perioada

ma gandeam la o metoda mai lesne :)

Am primit si citatie de la Judecatorie pentru "Validare Poprire"

Nu poate nimeni sa ne ajute?