avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1240 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita / acte false
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita / acte false

Buna ziua!

Am si eu urmatoarea speta:

Sotia mea a binevoit sa ajute o prietena prin girarea unui imprumut la un C.A.R.
A completa o adeverinta tip si a inmanat-o persoanei.
Persoana respectiva a facut imprumut la o alta societatea CAR decat cea din adeverinta si a considerat ca poate face una identica pe formularul nou. Adica:
1. a decupat semnatrura si data prin anumite mijloace(scanare , xerox ) , le-a trecut pe noul formular. (se cunoste diferenta)
2. Pe noul formular nu apar stampila si semnatura autorizata a societatii unde lucreza sotia , prin care sa confirme ca lucreza la societatea respectiva.
3.societatea din adeverinta este CMI si in realitate este o societate comerciala.
4. salariul nu apare.

Singurele date reale sunt : numele complet, cnp , adresa .

Am primit acasa de la executor judecatoresc somatie sa plateasca imprumutul pt ca nu au mai fost platite ratele.
Persoana care a facut imprumutul este judecata pt luare de mita.

Pot sa "sperii" societatea de credit sa-si retraga cererea de executare si sa invoc faptul ca a uzat de fals cu buna stiinta.?

Ce se poate face?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: dssoft , utilizator 14:21, 23 Mai 2011
nu aveti cum sa-i speriati.mai bine faceti-i doamnei respective o plangere penala.
din pacate , doamna care a contractat imprumutul este la inchisoare, are de ispasit 3 ani.

daca ii mai fac si eu plangere penala este posibil sa se prelungeasca acea perioada

ma gandeam la o metoda mai lesne :)

Am primit si citatie de la Judecatorie pentru "Validare Poprire"


Nu poate nimeni sa ne ajute?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare fond car din mapn blackshaddow blackshaddow incepand cu data de 1.10.2014 imi voi da demisia din MApN urmand a trece la procedurile de lichidare de multi ani sunt membru CAR in unitatea militara unde ... (vezi toată discuția)
Anulare contract de imprumut la un car CEZATRONIC CEZATRONIC Am si eu o problema si va solicit sprijin si sfaturi daca se poate! M-am trezit fara sa vreau girant la un C.A.R. Cineva care ma cunostea si avea acces la ... (vezi toată discuția)
Falsuri ContSters129185 ContSters129185 Fara voia mea am devenit girant la un CAR, unde un fost coleg a facut un imprumut, folosind adeverinta falsa de venit, copie dupa C.I.,datele mele personale si ... (vezi toată discuția)