avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in treapta de salarizare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in treapta de salarizare

speta: functionar public clasa I grad asistent tr. 2 am implinit 2 ani de vechime in treapta de salarizare in data de 31.12.2010; promovez in treapta sau nu? mi se pune ceva la salariu incepand cu data de 01.01.2011??
multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 11 Mai 2011
misulicamold, utilizator
Totusi suntem in luna mai :D

Incepand cu 01.01.2011 nu mai exista trepte de salarizare asa ca nu mai aveti in ce sa avansati...:((

Nu confundati promovarea cu avansarea...:hammer:
ok, sa avansez...la salariu ma intereseaza daca pot sa avansez in treapta imediat urmatoare!
vad ca e cam complicat cazul meu...
cu stima!
Puteti, eventual, promova in gradul profesional principal, daca aveti cel putin 3 ani vechime in gradul "asistent".
nu am trei ani vechime; inca nu imi este clar daca pot sa promovez...; mai astept ceva raspunsuri!
multumesc anticipat!
La functionarii publici, desfiintandu-se treptele de salarizare, s-a desfiintat notiunea de avansare (pana acum, se putea avansa in treapta de salarizare in fiecare an, cel putin teoretic). Acum, fie se promoveaza in gradul profesional (dupa cel putin 3 ani de vechime in fiecare grad profesional in parte), fie se promoveaza in clasa (in cazul absolvirii unor studii de nivel superior celor in baza carora s-a facut numirea in functie), fie se promoveaza, temporar/definitiv intr-o functie publica de conducere.

Alte discuții în legătură

Promovarea functionarilor publici jigan56 jigan56 Va rog sa ma ajutati cu un raspuns privind promovarea functionarilor publici avand functie de executie, posibila in anul 2012, aferenta urmatoarelor ... (vezi toată discuția)
Promovarea in grad superior dragota dragota In anul 2010 luna noiembrie am promovat in grad superior treapta 3.Incepand cu 01.01.2011,treptele au disparut iar eu nu am mai putut promova si figurez in ... (vezi toată discuția)
Incadrare dupa promovare IDANUT IDANUT Daca promovez anul acesta din inspector principal in inspector superior, as dori sa stiu cum o sa fiu incadrat tinind cont ca am o vechime de 25 de ani in ... (vezi toată discuția)