Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in treapta de salarizare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in treapta de salarizare

speta: functionar public clasa I grad asistent tr. 2 am implinit 2 ani de vechime in treapta de salarizare in data de 31.12.2010; promovez in treapta sau nu? mi se pune ceva la salariu incepand cu data de 01.01.2011??
multumesc!
misulicamold, utilizator
Totusi suntem in luna mai :D

Incepand cu 01.01.2011 nu mai exista trepte de salarizare asa ca nu mai aveti in ce sa avansati...:((

Nu confundati promovarea cu avansarea...:hammer:
ok, sa avansez...la salariu ma intereseaza daca pot sa avansez in treapta imediat urmatoare!
vad ca e cam complicat cazul meu...
cu stima!
Puteti, eventual, promova in gradul profesional principal, daca aveti cel putin 3 ani vechime in gradul "asistent".
nu am trei ani vechime; inca nu imi este clar daca pot sa promovez...; mai astept ceva raspunsuri!
multumesc anticipat!
La functionarii publici, desfiintandu-se treptele de salarizare, s-a desfiintat notiunea de avansare (pana acum, se putea avansa in treapta de salarizare in fiecare an, cel putin teoretic). Acum, fie se promoveaza in gradul profesional (dupa cel putin 3 ani de vechime in fiecare grad profesional in parte), fie se promoveaza in clasa (in cazul absolvirii unor studii de nivel superior celor in baza carora s-a facut numirea in functie), fie se promoveaza, temporar/definitiv intr-o functie publica de conducere.