Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor este necesar examenul C.E.C.A.R de contabil autorizat ...
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

este necesar examenul C.E.C.A.R de contabil autorizat sau expert contabil?!

Buna seara tuturor!
Va rog, spune-ti-mi, daca este necesar sau obligatoriu, pt a profesa, sa dau examenul pt contabil autorizat sau expert contabil- C.E.C.C.A.R, DACA sunt inscrisa la master specializarea Management contabil audit si control?!
Multumesc anticipat!
Daca sunteti absolventa a unei facultati de profil economic( economista), puteti sa va infiintati la registrul comertului o PFA cu activitati de contabilitate in conditiile OUG nr. 37/2011, care acorda dreptul persoanelor cu studii economice superioare sa organizeze si sa conduca contabilitatea persoanelor juridice cu o cifra de afaceri sub echivalentul a 35.000 euro, prin derogare de la Art. 10 alin 3.1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991.
Desi intre CECCAR si ONRC are loc in acest moment o disputa pe aceasta tema, va puteti infiinta PFA-ul fara nicio problema.