avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1441 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lamurire succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lamurire succesiune

Sotia mea a murit acum 7 luni.
Nu am copii, sunt singurul mostenitor.
Am cumparat impreuna casa in care locuiesc, dupa ce ne-am casatorit (20 ani de casatorie).
Ce trebuie sa fac sa devin proprietarul unic al casei?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Iulian1977 , utilizator 00:16, 17 Mai 2011
Mergeti la notar, faceti succesiunea si apoi inregistrati la administratia fiscala imobilul pe numele dumneavoastra si platiti impozitul pe locuinta.
mergeti la un notar pt dezbaterea succesiunii dupa sotie. sunteti singurul mostenitor, daca sotia nu are parinti in viata, frati, surori...
Daca asteptati un raspuns documentat si fundamentat, iata-l mai jos:

LEGE Nr. 319 din 10 iunie 1944
pentru dreptul de moştenire al soţului supravieţuitor

Art. 1
Soţul supravieţuitor moşteneşte din averea celuilalt soţ după cum urmează:
a) când vine la succesiune cu copiii legitimi şi recunoscuţi sau numai cu unii din ei, ori cu descendenţii lor, moşteneşte o pătrime;
b) când vine la succesiune în concurs cu tatăl şi mama defunctului, ori numai cu unul din ei, în ambele cazuri împreună cu fraţii şi surorile soţului încetat din viaţă şi descen-denţii lor, sau numai cu unul din ei, moşteneşte o treime;
c) când vine la succesiune cu tatăl şi mama defunctului, ori numai cu unul dintre ei, sau numai cu fraţii şi surorile acestuia şi descendenţi de-ai lor, ori numai cu unii dintre ei moşteneşte o jumătate;
d) când vine la succesiune cu ceilalţi ascendenţi sau colaterali până la gradul al IV-lea inclusiv, moşteneşte trei pătrimi;
e) în lipsa rudelor mai sus arătate, soţul supravieţuitor moşteneşte averea întreagă.
Ultima modificare: Duminică, 15 Mai 2011
ContSters193759, utilizator
Eu stiam ca rudele mentionate mai sus pot pretinde parte DOAR timp de 6 luni de la deces... corect ?



CODUL CIVIL

SECTIUNEA II
Despre renuntarea la succesiune

Art. 700. Dreptul de a accepta succesiunea se prescrie printr-un termen de 6 luni socotit de la deschiderea succesiunii.

În cazul când mostenitorul a fost împiedicat de a se folosi de dreptul sãu, din motive de fortã majorã, instanta judecãtoreascã, la cererea mostenitorului, poate prelungi termenul cu cel mult 6 luni de la data când a luat sfârsit împiedicarea. (C. civ. 692, 709, 1890).
Ultima modificare: Marți, 17 Mai 2011
Iulian1977, utilizator
Dvs. detineti momentan jumatate din imobil, cealalta jumatate reprezinta masa succesorala ramasa dupa sotia dvs., din care veti mosteni cota aferenta in functie de calitatea celorlalti mostenitori, conform legii din care a fost extras raspunsul de mai sus. Daca ceilalti mostenitori renunta la dreptul ce le revine, dvs. deveniti proprietarul unic al imobilului.

Alte discuții în legătură

Mostenire verginica73 verginica73 in curtea parinteasca a ramas ocumnata deoarece fratele meu a murit si parintii sant morti demult, , cumnata nu are copii si nici acte asa ca avem toti fratii ... (vezi toată discuția)
Succesiune ContSters135021 ContSters135021 De ce daca moare sotul primul,urmasii sunt numai copii,si sotia nu are dreptul de mostenitor? (vezi toată discuția)
Mostenire frati orber orber Buna ziua! Fratele tatalui meu a decedat in urma cu 2 luni. Am anuntat-o (prin cineva, eu neavand numarul ei de telefon) pe sotia lui de acest eveniment,care ... (vezi toată discuția)