Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor calendar fiscal
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

calendar fiscal

zilnic nu uitati:
sa completati registrul de casa (sau sa imprimati registrul intocmit in format electronic)
sa completati jurnalul de vanzari si cumparari

la final de luna nu uitati:
sa completati registrul jurnal;
sa completati Registrul de evidenta fiscala pentru trim.II 2008
sa inregistrati la Administratia Financiara contractele de prestari de servicii incheiate cu nerezidenti in cursul lunii;
sa efectuati inventarierea stocurilor in cazul in care folositi metoda inventarului intermitent;
sa intocmiti ultimele facturi aferente lunii.

Pentru indeplinirea noilor reglementari in domeniul TVA
mentionati pe documentele emise catre partenerii din Uniunea Europeana codul de inregistrare in scopuri de TVA;
verificati validitatea codului de TVA inscris pe facurile primite;
verificati suma TVA inscrisa pe facturile primite;
verificati mentiunile referitoare la TVA(ex.taxare inverse, operatiune neimpozabila etc) inscrise pe factura;
inscrierea pe facturile primite a sumei de TVA in cazul taxarii inverse;
completati Registrul pentru bunurile mobile corporale primite;
completati Registrul non-transferurilor;
mentionati in contractile comerciale contractate si decontate in valuta cursul de schimb care va fi utilizat.

in cursul lunii nu uitati:

10 iulie ultima zi pentru depunerea :
declaratiei decont privind sumele incasate reprezentand taxa hoteliera

10 iulie ultima zi pentru plata:
taxei hoteliere
taxei pentru serviciul de reclama si publicitate

15 iulie ultima zi pentru depunerea:
declaratiei Intrastat pentru luna iunie (depusa in format electronic)

25 iulie ultima zi pentru depunerea:
declaratiei privind obligatiile de plata la bugetul de stat (formular 100);
declaratiei privind obligatiile de plata la bugetele asigurarilor sociale si fondurilor speciale (formular 102);
declaratiei privind accizele (formular 103);
decontului de TVA (formular 300);
declaratiei recapitulative(pt.timestrul II 2008) pentru livrari si achizitii intracomunitare (formular 390);
declaratiei informative(pt.sem.I 2008) privind livrarile/prestarile si achizitiile effectuate pe teritoriul national (formular 394);
declaratiei privind evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata catre bugetul asigurarilor sociale;
declaratiei privind obligatiile de plata catre bugetul fondului national unic de asigurari sociale de sanatate pentru asigurari sociale de sanatate si pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate;
listele privind evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata catre Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate;
declaratiei privind evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata la bugetul asigurarilor de somaj;
declaratiei fiscale privind comisionul datorat de angajatori catre ITM;
declaratiei privind veniturile sub forma de salarii din strainatate obtinute de catre persoanele fizice care desfasoara actiovitate in Romania si de catre persoanele fizice romane angajate, ale misiunilor diplomatice, si posturilor consulare acreditate in Romania (formular 224);
decontul special de TVA (formular 301);
declaratiei privind onligatiile de plata la veniturile Fondului pentru mediu.

25 iulie ultima zi de plata pentru:
accizelor;
impozitul la titei si la gaze naturale din productia interna;
impozitul pe veniturile nerezidentilor;
impozit pe profit;
TVA;
impozitul pe salarii;
impozitul pe veniturile din activitati independente, cu regim de retinere la sursa;
impozitul pe veniturile din dividende;
impozitul pe veniturile din dobanzi;
impozitul pe alte venituri din investitii;
impozitul pe veniturile din pensii;
impozitul pe veniturile din premii si din jocuri de noroc;
impozitul pe veniturile din alte surse;
contributiei de asigurari sociale;
contributiei la asigurarile sociale de sanatate;
contributiei la fondul pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate;
contributiei la bugetul asigurarilor pentru somaj;
plata comisionului ITM pentru pastrarea si completarea carnetelor de munca;
contributiei de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale;
varsamintelor de la persoanele juridice pentru persoanele cu handicap neincadrate;
contributiei la Fondul pentru mediu;
taxei pentru jocurile de noroc.

daca mai sunt completari ...
felicitari!
f buna initiativa.
Pentru indeplinirea noilor reglementari in domeniul TVA:
(completare )

verificati daca nu aveti obligatia de a întocmii AUTOFACTURA pentru depăşirile de plafoane (protocol, sponsorizare) sau pentru livrările de bunuri sau prestările de servicii către sine

periodic verificati daca bunurile de capital achizitionate dupa data aderarii sunt folosite in scopul obtinerii de venituri impozabile si daca nu trebuie ajustat TVA_ul dedus la achizitie

verificati daca aveti facturi de chirie/achizitie cladiri la care furnizorul a colectat TVA si daca aveti copie dupa notificarea privind optiunea de taxare.