Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM C- conf. noului cod al muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM C- conf. noului cod al muncii

Buna ziua !
A incheiat cineva un CIM dupa 1 mai ?
Daca se poate am rugamintea sa-mi trimiteti si mie un CIM ca model.
Multumesc anticipat !
1. Cautati la "Documente utile" si veti gasi multe lucruri interesanta (medele de CIM, acte aditionale etc.).
2. Pentru un model de CIM va dau urmatorul link:
www.avocatnet.ro/content/con...
Buna ziua,

In modelul din link-ul de mai sus, inlocuim "conf legii 53"....cu lg 40?
Pt contractele incheiate de la 01.01.2011 trb sa facem act aditional in care se modif per de preaviz? (pt per de proba banuiesc ca nu mai este cazul sa facem AA...)
Ce alte modificari se mai fac pt contractele vechi?

Pt intrebarea de mai jos, nu gasesc rasp de mai multe zile:
Va rog sa-mi spuneti daca este obligatoriu de introdus aceasta clauza de mobilitate, in situatia in care angajatul are cp 2-3 zile/ sapt deplasari in alte localitati. (Care este cuantumul min legal? Unde este mentionat?)
Specificul functiei este sa mearga la fiecare client al firmei din orice localitate, sa-i faca demonstratii cu produsul pe care acesta il achizitioneaza. Astfel ca in fiecare sapt are cp 2 zile delegatie, iar in restul sapt are mai multe demonstratii in Buc. Nu are un loc de munca stabil, este tot timpul pe drumuri.
Nu primeste decat diurna pt cele 2-3 zile, si cazarea. Pt zilele in care este plecat din buc, i se opresc bonurile de masa, acestea fiind inlocuite cu diurna.
Ce alte drepturi mai are un astfel de salariat?

Va multumesc.
Intr-adevar, sunt utile !
Multumesc mult !
Referitor la c.i.m. care este postat pe Documente Utile aveti grija ca are inca lipsuri si nu cuprinde modificarile aduse Codului Muncii ... este un sablon care nu are nicio tangenta cu ceea ce se doreste a fi un nou cim dupa 01.05.2011.
Multumesc pt. atentionare !
Cred ca pana la aparitia noului contract - cadru, voi face anexa si .... cum mi-o fi norocul !