Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autorizatie pentru izolare/anvelopare exterioara ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autorizatie pentru izolare/anvelopare exterioara apartament sector 3

Buna Ziua

Am facut o cerere scrisa la primaria sectorului 3 pentru a-mi aproba izolarea exterioara a apartamentului mentionand ca lucrarea se va face din fonduri proprii,
Am facut aceasta cerere pentru ca vreau sa fiu in regula si sa nu am probleme pe viitor.
Am obtinut acordul vecinilor si al asociatiei de bloc pe care le-am depus impreuna cu cererea scrisa.

Raspunsul primit este insa ambiguu, asa cum este orice raspuns primit de la o firma de stat. Se ascund in spatele legilor.
Va rog sa imi spuneti daca acest raspuns ma acopera dpdv legal.

Multumesc
Cristian Ionescu

P.S. nu reusesc sa atasez documentul scanat. Se poate pune aici?
Cristian Ionescu, utilizator
Autoritatea publica locala nu acorda autorizatii individuale persoane fizice pentru reabilitare termica si eficienta energetica
Art 11(2) din L nr 230/2007 Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune ,fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari

Art 16 din L nr 230/2007 Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea sau modernizarea cladirii,pentru reabilitarea termica si eficienta energetica,potrivit prevederilor legale
Indiferent de natura interventiilor se va avea in vedere mentinerea aspectului armonios si unitar al intregii cladiri

Parcurgeti subiectele de curand postate pe sectiune si urmeaza sa constatati consecintele cu care se confrunta un proprietar care a desfasurat prin initiativa privata programul de reabilitarea termica si eficienta energetica la partea comuna aferent proprietate si ,ulterior a fost sanctionat
De acord cu ce spuneti dvs.
De aceea m-am adresat Primariei pentru a nu avea probleme.

Imi pare rau ca nu pot pune aici raspunsul primit.

Printre alte imi este precizat ca:
conform HCGMB nr.334/11.12.2003 ..<<cetatenii au obligatia sa asigure ingrijirea si efectuarea reparatiilor de intretinere, consolidare si izolarea terminca a locuintelor aflate in proprietatea sau folosinta lor>>
As putea sa va recomand sa va izolati singur apartamentul pt a nu intampina greutati,si cu siguranta veti avea doar de castigat pe toate planurile,va recomand IZOLAREA SUPERWAND,intrati pe aceste cuvinte si nu veti regreta
Acolo unde o izolatie exterioara NU este posibila(blocuri),izolarea interioara cu SUPERWAND DS este perfecta SUPERWAND DS va ofera:folia de aluminiu integrata actioneaza cu bariera de vapori si impiedica formarea ulterioara in spatele izolatiei a igrasiei ,2-ocupa putin spatiu(numai 10mm. res. 20 mm)la o izolare maxima. 3-Economiseste energie prin valoarea mare a izolatiei termice(WLG 0,25) SUPERWAND DS reduce pierderea de caldura cu 56% la placile de grosimea de 20 mm si cu 40% la placile de grosimea de 10mm ,face posibila introducerea unor masuri favorabile de asanare,deoarece nu se necesita modificari ale usilor,geamurilor, etc 5-permite tapetare,zugravire si finisarea fara probleme.Economisiti costuri de incalzire termica pana la 56% avand putine pierderi de kalori termice,eliminati complet igrasia si petele negre!!!!!!!!!!!!! MATERIALUL placa izolatoare pentru peretii interiori SUPERWAND DS este din spuma poliuretanica dura,cu strat izolator fata de aburi aplicat pe ambele fete si hartie minerala pentru tapetare usoara,extrem de rezistenta la presare,conductabilitate termica masurata:0,025W/mK si rezistenta la difuziune:sd=550 m grosime strat aer aqu.
.Pentru informatii tel 0721016529 sau email alum_expert@yahoo.com
Nu mai aveti nevoie de aprobari,schela, va puteti izola linistit apartamentul
lucianarad, utilizator
Sunt obligata sa fac o cerere catre Asociatia de proprietari, sau doar sa fac o informare ca intentionez sa izolez exterior apartamentul?
Intreb acest aspect deoarece in cazul meu, pe terasa blocului se afla o antena Vodafone.
Si am mai fost obstructionata in trecut, cand am vrut sa imi montez o antena Digi pe bloc, nepermitandumi-se accesul la terasa.
Ori cei cu care fac anveloparea sunt alpinisti utilitari (montarea unei schele, ridicand costul lucrarii cu mult )
Ma intereseaza in ce masura Asociatia poate sa imi interzica accesul pe bloc, chiar daca ma oblig sa supraveghez lucratorii in cauza.

Culmea e ca de obicei proprietar fiind, in conceptia unor Asociatii, obligatiile sunt mai multe decat drepturile.